Wpis z mikrobloga

@kjjbox: Może coś się gdzieś zaparło. Posłałbym ZUS POG z prośbą o wyjaśnienie opóźnienia. W moim przypadku już następnego dnia dostałem telefon z ZUSu z wyjaśnieniem.
  • Odpowiedz
@corrs:

Może coś się gdzieś zaparło


wniosek składany przez PUE.

POG


czy ZAS-58?

telefon z ZUSu z wyjaśnieniem


Zadzwoniłem na COT. Wyjaśnienia tak infantylne, że człowieka aż boli, jak tego słucha.
//
  • Odpowiedz
@kjjbox: chyba w tarczy 2.0 to było, do 30 albo 60 dni od ustania "stanu epidemii" świadczenia po terminie ida bez odsetek... musialbys dokladniej poszukac
  • Odpowiedz
@kjjbox: jak jesteś na działalności, to terminy trochę inaczej się liczą, już pomijając to że nie ma odsetek. ZUS ma 30 dni na wypłatę zasiłku chorobowego, ale od dnia opłacenia składki za miesiąc, w którym jesteś niezdolny do pracy.
Przykładowo dostajesz zwolnienie lekarskie od 1-12-2020 o 15-12-2020. Powiedziemy, że składkę opłacasz 12-01-2021 - i od tej daty liczy się 30 dni.
  • Odpowiedz
@bikx: informacja (patrz screen wyżej) na stronie biznes.gov.pl (i dotyczy to działalności gospodarczej) mówi o 30 dniach od daty złożenia dokumentów. Taka sama informacja jest na stronie ZUS. Opłata składki - to nie jest złożenie dokumentów, tylko czynność. Nasuwa się proste pytanie: dlaczego to właśnie od daty opłacenia składki ZUS liczy sobie ten termin?
//
  • Odpowiedz
@kjjbox: Przy osobach prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składki na ubezpieczenie chorobowe są dobrowolne i tytuł ubezpieczenia ustaje, jeśli składka jest opłacona po terminie lub w nieprawidłowej wysokości. W związku z tym, że zasiłek chorobowy przysługuje tylko i wyłącznie jeśli osoba polega do ubezpieczenia chorobowego zus musi sprawdzić uprawnienia na dzień powstania niezdolności do pracy.
W tym przykładzie powyżej zrobiłam błąd - jeśli niezdolność jest od 1-12-2020, to wtedy patrzymy akurat jak
  • Odpowiedz
@bikx: wielkie dzięki. Rzeczywiście ładnie objaśnione.

sprawdzić uprawnienia na dzień powstania niezdolności do pracy.


To był październik 2020 roku. Zwolnienie obejmowało ostatnie dni października i pierwsze dni listopada.

Gdy chcę Ci dać plusa wyskakuje mi okienko: Limit zapytań został wyczerpany ( ͡° ʖ̯ ͡°)
//
  • Odpowiedz
@kjjbox: no to już faktycznie termin minął. Możesz złożyć wniosek przez pue "ZAS-58" i zaznaczyć "skargę". Powinno przyspieszyć wypłatę
  • Odpowiedz