Wpis z mikrobloga

Chciałem wstawić wino z ryżu. Miałem jakieś drożdze w płynie. Na instrukcji było, żeby zrobić je z sokiem, cukrem i zostawić na dzień/dwa. Dodałem 2 łyżki cukru do 300ml wody, wrzuciłem drożdze i nic. #!$%@?łem je, wstawiłem drugie i nie wygląda jakby coś tam się działo. Pierwszy raz wstawiam drożdze wodne. Na ogół suche wsypywałem do szklanki, zaczynały się pienić i wiedziałem, że ruszyły. Po jakim czasie powinny ruszyć te z wody? O ile w ogóle?

#piwo #wino #winodomowejroboty #drozdze
  • 6
@upierz: @Goger_: W sumie jeszcze się dopytam, jak długo wino powinno fermentować? Aż blg będzie na zero czy tutaj jest trochę inaczej niż z piwem i ja miną te 3-4 tygodnie i przestanie widocznie fermentować to zlać do butelek?
@RaVo To zależy ile jest cukru w nastawie i jakie drożdże.

Generalnie proponuje odczekać nawet dłużej bo nawet gdy fermentacja nie jest już widoczna to potrafi gazować. Będziesz potem otwierał te butelki pod ciśnieniem ( )
@RaVo: Zależy ile zaplanowałeś % w winie, zatrzymujesz fermentacje np pirosiarczynem jak wino osiągnie oczekiwany procent. Możesz też dosypywać cukru aż drożdże zrobią takie alko że fermentacja sama się zatrzyma ale w tym wypadku masz mniejszą kontrolę nad słodkością.
Możesz też zrobić BLG 0, ale będziesz miał wytrawne wino i wtedy fermentacja w butelce nie powinna nastąpić, chociaż wino powinno odstać swoje żeby się odgazowało.