Wpis z mikrobloga

Przynajmniej raz w miesiącu na tagu #gieldaozdrowieniec będę inwestował na #gielda 1-2k+ zł w zagraniczne spółki które dobrze prosperowały przed covid-19 ale przez pandemię mocno oberwały przez co teraz można tanio kupić ich akcje. Każda spółka przed zainwestowaniem będzie przeze mnie gruntownie analizowana i wnioski w formie prasówki będę umieszczał na tagu, nie będzie to więc inwestowanie w śmieciowe akcje. Nie liczę na 800% wzrost w rok jak w #zbieramnatesle, moim celem jest długoterminowe inwestowanie z nadzieją, że akcje które kupię wrócą do okolic poziomów z przed pandemii w 2022-2023 roku dając dwucyfrowy zwrot z inwestycji. Nie będę akcji przez dłuższy czas sprzedawać, co najwyżej uśredniać cenę zakupu.

Absolutnie nie jestem inwestorem wartym naśladowania. Wręcz przeciwnie - jestem wykopowym ekspertem z platynowym certyfikatem i rangą debil. W 2018 jako daily trader wrzuciłem w #kryptowaluty moje ciężko zapracowane wszystkie oszczędności życia na wkład własny do mieszkania - 80k PLN (~20k USD) i grając na lewarze w kilka miesięcy zrobiłem z tego $3.5k a następnie dzięki spektakularnemu margin call & liquidation zostało mi $800. Prawie rozpadł się przez to mój 7 letni związek i wszystkie plany na przyszłość. Od tego czasu udało się jednak kupić mieszkanie i odłożyć 70k poduszki finansowej za którą mógłbym utrzymać się bez pracy przez prawie rok. Nie mam żadnych długów oprócz kredytu hipotecznego (rata 1.9k), zarabiam 18k miesięcznie na rękę, więc na inwestycje będę przeznaczał relatywnie małą część mojej wypłaty i ewentualna strata będzie piekła w dupę ale świat na głowę mi się nie zawali. Nie piszę tego aby się pochwalić lecz aby przestrzec naiwnych by nie popełniali tak idiotycznych błędów jak ja. Mam nadzieję, że wykopki krytykując moje inwestycje na każdym kroku pomogą mi patrzeć chłodnym spojrzeniem na to co robię i uniknąć niemądrych decyzji. Ten tag po części więc będę traktował jako dziennik notując każdą transakcję, PnL, a po części jako metodę gumowej kaczuszki.

A więc do rzeczy. Jako pierwsza spółka na którą ustawiłem zlecenie za ok 1k PLN (po zrealizowaniu zlecenia wrzucę szczegóły) to:

Carnival (CCL)

Największe na świecie, brytyjsko-amerykańsko-panamskie przedsiębiorstwo, będące armatorem statków wycieczkowych. W skład Carnival Corporation & plc wchodzi jedenaście odrębnych linii wycieczkowych, które łącznie operują flotą składająca się ze 105 statków (w tym sławny Diamond Princess). Carnival Corporation (CCL) kontroluje działalność na terenie Ameryki Północnej i jest notowane na NYSE.

Wpływ COVID-19 na kondycję.

Przed: Cena akcji 50$, ATH 72.80$ (30.01.2018)

Carnival weszło w fiskalny rok 2020 z rekordową ilością klientów i rezerwacji, mimo przetoczenia się przez kontynent 5 (najwyższej) kategorii cyklonu tropikalnego Dorian.

Najgorsze chwile: 18 Marca 2020 cena akcji spadła do najniższego poziomu od 1993 r. - 7.90$ Stało się to 2 dni po tym jak spółka ogłosiła, że aby zapewnić sobie wymagany przepisami kapitał obrotowy, wzięła 3 miliardy $ kredytu na 6 miesięcy wykorzystując tym samym 100% dostępnej linii kredytowej.

Aktualnie: Cena akcji 8 stycznia wynosi 20.47$ I jest w okolicy dołka kryzysu finansowego na przełomie 2008 i 2009 roku. Z tak wielką flotą do utrzymania, Carnival spala 530 milionów dolarów miesięcznie (!). Pod koniec sierpnia 2020 spółka miała w gotówce 8.2 miliarda $, do dzisiaj po przez emisję nowych akcji oraz wysokooprocentowane kredyty uzbierali dodatkowe 8.1 miliarda. Prawdopodobnie więc z ponad 14 miliardami USD w gotówce, Carnival jest w stanie przetrwać 2 lata bez żadnych przychodów. 18 Grudnia Carnival odebrał z fińskiej stoczni warty miliard dolarów, wycieczkowiec Mardi Gras. Jest to pierwszy taki statek w Północnej Ameryce zasilany LNG. Statek pomieści 6500 pasażerów + 2000 członków załogi. Wśród atrakcji na górnym pokładzie statku znajdzie się park wodny I pierwszy taki na świecie roller coaster. Carnival wciąż nie wypuścił jeszcze raportu za Q4 2020. Spodziewane figury to niemal 100% spadek przychodu - $142.09 milionów z $4.78 miliarda rok wcześniej
mirekgrana_gieldzie - Przynajmniej raz w miesiącu na tagu #gieldaozdrowieniec będę in...

źródło: comment_1610316852ghUb3zw5CHVMgRbn8XTy0r.jpg

Pobierz
  • 40
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mirek_gra_na_gieldzie:

Prawdopodobnie więc z ponad 14 miliardami USD w gotówce, Carnival jest w stanie przetrwać 2 lata bez żadnych przychodów.


Czemu wyszedłeś z założenia, że nie muszą spłacać tego kredytu? To przecież nie działa tak, że dostali kasę i nie muszą jej oddawać :P