Wpis z mikrobloga

#komputery #pcmasterrace #pc #sprzet #elektronika #archlinux #linux
Kupilem nowe podzespoly i mam problemy

AsRock b450m-hdv r4.0
SSD nvme Kingston a2000 250GB
16 GB RAM
Athlon x4 950
zasilacz silentiumpc elementum e2 550w
GeForce 9600GT 512MB (od starego kompa. na starym nie robila takich problemow)
Toshiba 500GB DT01ACA100 (od starego kompa)

Odpalam z pendrive najnowsze Manjaro.

Problemy to:
* po pewnym czasie mysz i klawiatura sie przycina, laguje (kilkunastosekundowe przerwy i dopiero ruch) - dwa razy tak bylo. trzeba bylo wylaczyc system
* przy niektorych restartach obraz na monitorze sie nie wlacza, mimo ze komp sie uruchamia
* probowalem skopiowac duze pliki z partycji SSD na partycje SSD, to przesylaly sie ponizej 1MB/s. jak wczesniej z HDD na SSD to bylo to szybciej. ale jednoczesnie Discs benchmark pokazywal prawidlowe predkosci typu 1.7 GB/s

Byc moze kwestia aktualizacji biosu firmware dysku SSD? tylko to moge zrobic wylacznie z Windowsa?

Mam swiadomosc ze ten proc ma ograniczenia ale nie takie.
  • 25
@maniek50005: Tak, jak live cd.

I obraz sie nie wlacza juz w biosie - bo nie wiem czy to zrozumiale bylo.
Od samego momentu restartu czarny ekran.

Ale wylacz/wlacz przyciskiem power na obudowie juz przywraca obraz, chociaz nie zawsze.
@milymirek: Da się zaktualizować BIOS płyty głównej bez windowsa, nawet czasami trzeba tak zrobić.
Trzeba sprawdzić w BIOSie jaką masz wersję i sprawdzić na stronie producenta twojej płyty głównej jaka jest najnowsza.

Potem można przystąpić do flashowania BIOSu za pomocą pendriwa sformatowanego na system plików fat32 z nagranym na nim BIOSem.

Jeszcze jedno co do płyty głównej - to nie jest ta płyta główna o której rozmawialiśmy w naszych rozmowach.
Rozważałeś
@maniek50005: O to chodzi?: BIOS Revision: 5.14
Z terminala w Manjaro to sprawdzilem.

BIOS Information
Vendor: American Megatrends Inc.
Version: P4.00
Release Date: 07/16/2020
Address: 0xF0000
Runtime Size: 64 kB
ROM Size: 16 MB
Characteristics:
PCI is supported
BIOS is upgradeable
BIOS shadowing is allowed
Boot from CD is supported
Selectable boot is supported
BIOS ROM is socketed
EDD is supported
5.25"/1.2 MB floppy services are supported (int 13h)
3.5"/720 kB
@wypokowy_expert: Mysz i klaw narazie po godzinie sie nie zacina na tym live cd.
Byc moze to faktycznie wina HDD, bo wtedy te dwa razy co sie zacinalo, wlasnie edytowalem plik tekstowy na HDD albo chodzilem po HDD.

Teraz nie odlaczalem ale po prostu nie wchodze w partycje na HDD.
@maniek50005: @wypokowy_expert: Przy odlaczonym HDD, jak edytowalem plik tekstowy na SSD, to i tak dziele sie to co wczesniej - laguje (kilkunastosekundowe przerwy i dopiero ruch).

Takze to czegos innego wina. Kandydaci:
* plyta glowna
* port usb
* pendrive
* karta graficzna (raczej nie, ale trudno okreslic czy opozniony jest obraz czy akcje myszy/klawiatury)
* proc
* ram
* dysk ssd

Nie mam pojecia szczerze mowiac.

Dodam, ze przy
@milymirek: ram i proca bym odrzucił, bo to byłby BSOD/kernel panic. Płyta jest najbardziej podejrzana, coś zatrzymuje kompa. Najlepiej było by sprawdzić dysk i jak się nic nie znajzdzie, to zainstalować system normalnie na ddysku, bo z pendriva to tak średnio można testować.

Ewentualnie dystrybucje z opcją startu "copy to ram" choćby porteus'a tak można wystartować, i potem już normalnie można pendive wyjąć a system będzie działać normalni do ponownego uruchomienia.
@wypokowy_expert: @maniek50005: Jeszcze jest kwestia, że jak wyświetli się bios po restarcie, to z kolei klawiatura nie reaguje czasami.
Będę pytał co zrobić sklepu od płyty głównej...

Duży problem: jak przełożyłem Pendrive do innego portu to nie działał, wróciłem do tego pierwszego i nadal nie działa. Teraz Pendrive w ogóle nie jest wykrywany ani przez bios, ani prze żaden system, ani przez GParted, ani Disks, ani z konsoli.
Co zrobić?