Wpis z mikrobloga

#gothic #przemyslenia #gothic2 #gownowpis

Ostatnio ukończyłem ponownie G1 po kilku latach i dopiero teraz zauważyłem jak niedokończona jest to gra. Ma mnóstwo pomysłów, rozwiązań ale wszystkie są zawsze nie do końca dociągnięte i rozbudowane. Mnóstwo lokacji i miejsc niewykorzystanych. Idąc do Wolnej Kopalni możesz po prostu wspiąć się po skałach i wyjść za mapę. Fabuła będąca najmocniejszą stroną G1 jest bardzo płytka, cały czas miałem poczucie że brakuje czegoś więcej, więcej dialogów. Rozmowa z Xardasem, którą zapamiętałem jako "ekscytującą" obecnie wydała mi się krótka i powierzchowna, pobieżnie tłumacząca problemy z jakimi musi zmierzyć się gracz. Finał również był wyjątkowo niesatysfakcjonujący.

Właściwie wszystko co wprowadził G1 jego następca G2NK rozbudował i udoskonalił. Umiejscowił poprawnie w świecie gry. Głównie mechaniki i rozwój postaci. Może G1 ma lepszy klimat i fabułę ale ocenianie go wyżej niż G2NK jest tylko i wyłącznie podyktowane sentymentem bo sequel robi praktycznie wszystko lepiej.
  • 11
@slabehaslo: wyjaśnię o co mi chodziło dokładnie. G1 miał fabułę dosyć oryginalną z dużą ilością zwrotów akcji czego nie miał G2NK, dzięki czemu można powiedzieć, że była ona lepsza. Jednakże wiele wątków nie rozwijała dostatecznie, dlatego określiłem ją jako płytką.

Fabuła w G2NK była bardziej "prosta" ale równocześnie kompletna. Nie starała się zaskakiwać ani robić zwrotów akcji tylko zaoferowała prosty motyw walki ze smokami.
Mnóstwo lokacji i miejsc niewykorzystanych


@Bonwerkz: no ale dla mnie np. to, że niektore miejscówki poza obozami typu jakies wieże itd. są niewykorzystane, to zaleta. często to nadaje klimatu tej górniczej dolinie. taka zagadkowosc, poczucie, że tu mogło się cos dziać, ale ty wpadłes na chwile i górnicza dolina nie ma zamiaru odsłonić ci wszystkich tajemnic. tak samo jesli chodzi o fabułe. tam nie ma jakiejs epickosci... może to nie było
prawda, robiły klimat ale poprzez niedokończone miejsca mam na myśli np. drogę do wolnej kopalni, gdzie masz wielki, pokracznie wycięty plac z którego możesz się wspiąć i wyjść za mapę.

@Bonwerkz: @Dawidk01: tak samo można powiedzieć, że w g2 możesz wejść za palisadę ( ͡º ͜ʖ͡º)
@slabehaslo: ej sorry ale palisada jednoznacznie wskazuje swoją intencjonalność a pokracznie wycięta dziura w ziemi której skarpa wygląda jak wielkie schody po których możesz wyjść poza mapę już nie