Wpis z mikrobloga

Dwie sprawy:
Pierwsza: czy muszę gdzieś zgłosić że wjeżdżam do Holandii? Skąd pracodawca będzie wiedział że odbyłem 10 dni kwarantanny?
Druga: Pożyczam auto od taty na polskich rejestracjach. Chce w Holandii zostać na stałe, zameldować się (mam gdzie). Nie jestem dopisany jako współwłaściciel auta. Czy ja i moja narzeczona możemy legalnie się nim poruszać po terenie kraju? Gdzie lub jak załatwić sprawę belastingu? Potrzebuje takich generalnych informacji nt posiadania auta w Holandii na polskiej rejestracji. Help
#holandia #emigracja #zagranico #samochody #motoryzacja
  • 16
@ski3ra: Teoretycznie powinieneś zgłosić w (chyba) urzędzie miasta, że wyjeżdżasz - jeżeli jest to wyjazd powyżej trzech lub sześciu miesięcy. Zobacz w google, bo nie pamiętam. Nie znam nikogo kto zgłaszał przy wyjeżdżaniu, ale wiem, że przepis jest.

Wojsko chyba też powinieneś powiadomić. - Też nie znam nikogo ( ͡° ͜ʖ ͡°).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ski3ra: co do auta, to link podany przez kolegę wyżej, nie do końca przedstawia sytuację z rzeczywistości. Wygląda jak trochę artykuł namawiający, żeby koniecznie zrobić ubezpieczenie na żółte blach przez ich stronę.
Musisz po prostu wystąpić do belastingu o wyliczenie i zgłosić chęć zapłaty podatku drogowego za auto. Po zameldowaniu się (kiedyś tak było, nie wiem czy się zmieniło) powinieneś dostać druk, czy masz jakieś auto. Wypełniasz, płacisz podatek i jeździsz
@ski3ra: do wyliczenia podatku drogowego
https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/auto-en-vervoer/content/hulpmiddel-motorrijtuigenbelasting-berekenen
Oplacasz i jezdzisz spokojnie. Nie wiem jak z wlascicielem gdy nie jestes wpisany (podczas kontroli)
Nizej druk do zgloszenia podatku. Wypelniasz, wysylasz i czekasz na fakture do zaplacenia
https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/themaoverstijgend/programmas_en_formulieren/aangifte_motorrijtuigbelasting_buitenlands_kenteken
@ski3ra: mozesz sie poruszac tylko musisz oplacac podatek drogowy link wrzucal ziomek wyzej. Nie mozesz przerejestrowac na zotle jak auto nie jest twoje wiec bez lipy tylko najlepiej miec jakies potwierdzenie najlepiej notarialne ze twoj ojciec jest wlascicielem zeby przy kontroli problemow nie bylo
@wykopowy_brukselek: mandat za co?
@Reiter: cenna informacja, dowiem sie co i jak
@dronte: ford focus kombi diesel 2008 (ale za jakieś 4 miesiące jak zjade do pl na pare dni chce kupić coś małego w benzynie i automacie)
@dronte: można te zgłoszenie załatwić internetowo? Mogę prosić o jakiś link?

Obiło mi się o uszy że 3 pierwsze miesiące są jakby wolne od belastingu i trzeba go zacząć płacić
@ski3ra: dopoki sie nie zameldujesz mozesz na zasadzie "zlapia albo nie zlapia" bimbac autem.
Nie musza Cie zatrzymac, wystarczy zdjwcie z kamery na skrzyzowaniu. Wtedy bieda...
Jak sie zameldujesz to nie ma zlituj, placisz. Kombi i diesel to zle polaczenie, ze 300 eur wyjdzie
Czyli podsumowując z tego co mi napisaliście i wyczytałem:
zgłosić w skarbówce że wyjeżdżam na stałe
zameldować się w nl
opłacić belasting
zrobić digid
sofi już mam wyrobione
co jeszcze ważnego powinienem zrobić jeśli chodzi o przeprowadzkę na stałe do Holandii?
Jakieś rady?
#holandia #zagranico #emigracja