Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#warszawa #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny

Czy to dobry moment na kupno mieszkania na kredyt? Chodzi mi o nowe mieszkanie (ze 2 pokoje, dzielnice pomiędzy centrum a tymi na obrzeżach).

Za:
- Ludzie potracili prace, mało kto chce brać kredyt, więc ceny mieszkań chyba spadły (a przynajmniej nie wzrosły tak dużo).
- Dodatkowo duża inflacja i słabe oprocentowanie na lokatach, więc nie opłaca się dalej oszczędzać.

Przeciw:
- Strach, że deweloper upadnie zanim skończy budować (niestety zazwyczaj trzeba kupować mieszkanie, które jest w trakcie budowy albo nawet dziurę w ziemi - jak się czeka, to wszystko sensowne wykupione i wyższe ceny). A jak teraz ludzie co potracili pracę przestaną płacić to jest to prawdopodobnie
- Co będzie za jakiś czas z wysokością rat. Bo jest to chyba zależne od inflacji i stóp procentowych. Teraz raty są niskie. Ale stopy procentowe będą podniesione, więc raty wzrosną. Obecnie chyba wszystkie kredyty są też powiązane z inflacją, a ta cały czas rośnie. Szczerze mówiąc nie ogarniam tego tematu jak to działa.

Przy okazji: gdzie szukać ofert takich mieszkań? Znajduję tylko reklamy i linki do jakiś stron na których nie ma żadnych szczegółów tylko telefon :/
  • 8
  • Odpowiedz
@mk321: trudna sprawa, niby na wiosnę może być dobry moment. Sama się zastanawiam i nie mogę się zdecydować. Jest jeden Mirek, który dobrze ogarnia temat kredytów.
  • Odpowiedz
Za:

- Ludzie potracili prace, mało kto chce brać kredyt, więc ceny mieszkań chyba spadły (a przynajmniej nie wzrosły tak dużo).

- Dodatkowo duża inflacja i słabe oprocentowanie na lokatach, więc nie opłaca się dalej oszczędzać.


@mk321: całkiem odwrotna logika i zła kolejność, powinno być:

Przeciw:
- słabe oprocentowanie na lokatach, więc ludzie za gotówkę kupują mieszkania
- ludzie mają nadmiar gotówki z lokat, więc ceny mieszkań nie spadają
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mk321: Warszawa - 3% wzrost ceny względem poprzedniego roku. Rząd nastawiony jest na psucie waluty. Efektem ubocznym jest inflacja. Jak wyżej, kapitał leci aktualnie z lokat na mieszkania. Nie wydaje mi się, byśmy zobaczyli korekte na rynku przez najbliższe 4-5 lat. Więc jak chcesz kupić dla siebie - zawsze jest dobry moment. Zawsze jest gorka i dołek, przy kredycie na 20-30 lat.

Co do kredytu...Wibor + marża banku. Stopy procentowe mamy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@modzelem: zgadza sie. W interesującej mnie lokalizacji w krk o 50 tysięcy w stosunku do marca. Trzeba zaznaczyć że etap tez posunął sie do przodu
  • Odpowiedz
@mk321: jak dla siebie, a wynajmujesz coś w tej chwili to bierz i nie słuchaj ekspertów, bo tyle, co stracisz przez kolejny rok na wynajmie to te mityczne spadki nie pokryją.
  • Odpowiedz