Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy wiecie, ale Instytut Lema założony przez niejakiego Michała Białka uparcie twierdzi. że Stanisław Lem urodził się na Ukrainie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przypominam, że w 1921r. nikt nie słyszał jeszcze o państwie Ukraińskim, a Lwów był od wieków Polskim miastem. No, ale widać kadry Instytutu Lema nie uważały na lekcjach historii.

#wykop #michau #4konserwy #lem #ksiazki #afera #ukraina
Pobierz L.....e - Nie wiem czy wiecie, ale Instytut Lema założony przez niejakiego Michała Bi...
źródło: comment_1609878300JkbkLdvCDZU2UwSXy9TqY2.jpg
  • 34
Lem urodził się w rodzinie zasymilowanych Żydów polskich na ówczesnych terytoriach II RP, które obecnie należą do Ukrainy. W dniu jego urodzenia Lwów zamieszkiwało ok. 219 400 obywateli, wliczając w to 112 000 Polaków, 76 000 Żydów i 28 000 Ukraińców.
Rozumiem, że przyjmujesz zatem, że Mickiewicz i Skłodowska urodzili się w Rosji?


@RandomowyMirek: no właśnie gdzie urodził się Mickiewicz? "Litwo! Ojczyzno moja" to na Litwie? ale Zaosie to dzisiaj Białoruś a w chwili narodzin Mickiewicza Rosja. To znaczy że urodził się w Polsce?
@WuDwaKa: Nie tyle na obronę Białkowścizny, ale dodam od siebie, że osoby urodzone na Kresach Wschodnich często miały w dokumentach wydanych po przesiedleniu wpisane miejsce urodzenia ZSRR. Co było i oczywistą nieprawdą i irytującym wpisem w dokumentach, na który trzeba było patrzeć przez kilkadziesiąt lat. Ale obecnie nie ma powodu ani przymusu urzędowego by tak pisać. No, chyba że ktoś kasuje szekle za takie czy inne zachowania.