Wpis z mikrobloga

@Just_Think_More: XD tak samo mogę Ci napisać "no tylko konto w banku to nie PPK, więc o co chodzi?"

To, że ludziom można ukraść 150 miliardów i nic nie zrobią, to wiadomo, ale, że po 6 latach ktoś będzie bronił analogicznych rozwiązań, to jednak trochę szokuje. Naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy kontem bankowym a PPK/OFE? Naprawdę nie widzisz analogii w sytuacji PPK i OFE? To wytłumacz mi, dlaczego PPK jest
  • Odpowiedz
Mnie szokuje, że większość społeczeństwa nie potrafi ogarnac prostej matmy i sprawdzić co się opłaca, a co nie.


@Niedzwiedzmin: prosta matematyka sprawdza sie tylko w prostych sytuacjach. Tu poza prosta matematyka dochodzi jeszcze potrzeba uwzględnienia, ze państwo moze po prostu położyć na tym łapy, i co mi z oszczędności, do których realnie nie mam dostępu? A co jak nadazy sie okazja inwestycyjna? Albo bede potrzebował gotówki? Kto powiedział, ze oszczędzać trzeba tylko na emeryturę lub chorobę?
  • Odpowiedz
Np. dlatego, że kasę z PPK można wypłacić w dowolnym momencie. Cieszę się, że mogłem ci to wyjaśnić.

Tak? Całą? Dowolnie kiedy chce? Bez żadnych dodatkowych obostrzeń i potrąceń? No właśnie.


@Piotrek00: TAK. CAŁĄ TWOJĄ CZĘŚĆ, którą byś dostał wraz z miesięczną pensją jakbyś zdecydował się nie partycypować w PPK i 70% dopłaty pracodawcy, której byś nie miał w ogóle gdybyś nie zdecydował się partycypować w PPK.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Piotrek00:

Tu poza prosta matematyka dochodzi jeszcze potrzeba uwzględnienia, ze państwo moze po prostu położyć na tym łapy, i co mi z oszczędności, do których realnie nie mam dostępu? A co jak nadazy sie okazja inwestycyjna? Albo bede potrzebował gotówki? Kto powiedział, ze oszczędzać trzeba tylko na emeryturę lub chorobę?


No to wypłacasz kasę w dowolnym momencie i robisz z nią co
  • Odpowiedz
@Just_Think_More: @vinmcqueen: tak, tylko opodatkowane 19% a nie 17%. Ale ok, przyznaję, swoboda wypłaty jest większa niż myślałem. Nie zmienia to faktu, że wolałbym samemu odkładać i zainwestować, nawet jak tracę dopłaty od Państwa. Po prostu po przejechaniu się na kradzieży z OFE dla mnie ryzyko byłoby za duże
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Piotrek00:

tak, tylko opodatkowane 19% a nie 17%. Ale ok, przyznaję, swoboda wypłaty jest większa niż myślałem. Nie zmienia to faktu, że wolałbym samemu odkładać i zainwestować, nawet jak tracę dopłaty od Państwa.


No to wypłacając regularnie możesz co miesiąc samodzielnie inwestować większą kasę i być jeszcze bardziej do przodu.
  • Odpowiedz
tak, tylko opodatkowane 19% a nie 17%


@Piotrek00: 19% płacisz jedynie od zysku, który zarobiły twoje wpłaty. Jak wpłaciłeś 1000 PLN (swoich wpłat), a jednostki zarobiły np. 100 PLN, to przy wypłacie zapłacisz 19 PLN (19% x 100 PLN) a od tego 1000 już nic płacisz i na konto wraca 1081 PLN. 17% z tytułu PITu nie będzie już potrącone, bo ono zostało potrącone przez pracodawcę na zaliczkę na podatek
  • Odpowiedz