Wpis z mikrobloga

Plyta gigabyte Z97P-D3, wszystkie sata i zasilanie zajete, jeden pcie zajety przez karte grafiki (1060 6gb)

Chcialbym:
1. Wymienic dysk ssd 240gb (sata) z Windows na wiekszy (chyba 1tb patrzac na ceny)
2. Zostawic tego 240gb na jakies programy/gry/cache do after effects/ue4
3. Zmienic jeden stary lub dolozyc hdd -4-8tb
4. Z czasem moc to wszystko przeniesc do nowego komputera (w tym lub przyszlym roku wymiana zasilacza, plyty i cpu).

Myslalem nad zostawieniem wszystkiego tak, jak jest oraz
- dokupieniem kontrolera nvme na pcie (rozwojowo - chetnie z 2 slotami), ssd 1tb nvme, przeniesc na niego system, ue4, visual studio i pakiet adobe; wymienic jeden stary hdd 1tb na 4tb (sata)
- kupieniem NAS jakiegos z wifi i wyrzuceniem wszystkich mediow (glownie: archiwa, stare instalatory, zdjecia RAW i projekty ue4) z dysku wewnetrznego na ten NAS

Ale w sumie nie wiem.
Liczba dostepnych rozwiazan mnie zaczyna przerastac (stary juz jestem).
Moze ktos ma jakies pomysly na zrobienie tego sensownie i za rozsadne pieniadze?

#komputery #pytanie #pytaniedoeksperta #pcmasterrace

Ps. Docelowa przesiadka gdy bedzie wiecej pieniedzy - z i7-4790 na cos z 8+ rdzeni/16+ watkow, prawdopodobnie pozostanie przy intelu. W kolejnym roku gpu z rtx ze sredniej polki. Ale to pozniej.
  • 10
  • Odpowiedz
@taju: Wg. specyfikacji płyty głównej - posiada ona 6 złącz SATA 6 Gb/s czyli złącza SATA III
Napisałeś, że wszystkie te złącza masz zajęte - ale nie napisałeś ile dysków używasz.
Masz na pewno jeden 240 GB SSD, i chcesz go zmienić na 1TB SSD - możesz to zrobić wstawiając dysk za niego.

2.Chcesz zostawić dysk na jakieś programy - ale z tego co napisałeś, nie masz wolnego żadnego złącza sygnałowego SATA III na płycie
  • Odpowiedz
@taju: Tak, teraz jest to znacznie jaśniejsze.

1. Chcesz zmienić dysk na wyższą pojemność, przy czym zachować stary dysk na pliki wymiany - oznacza to w tym przypadku konieczność posiadania jeszcze jednego sygnałowego portu SATA III, który musimy postarać się odzyskać.

2. Wymienić HDD 500GB na większy - w tym przypadku wymiana dysku nie zmienia nam liczby używanych złącz sygnałowych SATA i bez problemu możesz to zrobić, przy czym w takiej konfiguracji dokupiłeś dwa dyski i wymieniłeś, a chciałeś używać jeszcze jeden do plików wymian i potrzebujesz do tego celu odzyskać skądś jeden port
  • Odpowiedz
@taju: Hmm płyta niema co prawda złącza M.2 pod takie dyski, ale ma złącza na karty rozszerzeń i z tego co pamiętam to są takie dyski, tyle wymagają złącza co najmniej x4.
Twoja płyta posiada na pewno jedno takie złącze - ma oznaczenie na płycie głównej PCIEX4 i wygląda jak złącze x16 - tyle niema poprowadzonych pinów do samego końca złącza tak jak w złączu PCIEX16.

Złącza PCIEX4 odpowiadają standardowi PCI-e 2.0 i tutaj nie jestem pewien jak się zachowa dysk M.2 z interfejsem 3.0
Ponoć te standardy są kompatybilne wstecz i powinny
  • Odpowiedz
@maniek50005:
Dziekuje za informacje. Jakos hardware mnie mniej pociagal zawsze. Jeszcze bym dal rade sie tego wszystkiego nauczyc, ale mi sie nie chce, bo juz blizej do emerytury, niz do matury ;)

Bede myslec.
  • Odpowiedz
@taju: Dodatkowo jak płyta fabrycznie była bez nvme to dysk wpięty pcie>m.2 to nie będziesz mógł na nim zainstalować bootowalnego systemu bez kombinowania (modded bios / osobny pendrive rozruchowy wpięty na stałe)
  • Odpowiedz