Wpis z mikrobloga

Może to głupie pytanie ale jestem nowy w tych tematach. Czy jak kupię spółkę na #gielda która wypłaca dywidendę np. Apple na nasdaq albo polski introl, to gdy będzie czas wypłacania dywidend w eMaklerze normalnie pojawi mi się dodatkowa gotówka na saldzie gotówkowym?
  • 5
@cup12552: Tak, normalnie przychodzi przelew na rachunek maklerski. W zależności od maklera w walucie obcej lub już przeliczone. Tylko w przypadku dywidend z zagranicy musisz zwrócić uwagę na stawkę opodatkowania w danym kraju i zorientować się czy makler pobiera automatycznie zaliczkę na podatek, czy będziesz musiał rozliczyć się samodzielnie. Ja niestety nie mam doświadczenia z USA.
@cup12552: Jeżeli inwestujesz z IKZE to dywidendy są zwolnione z podatku w przypadku spółek zarejestrowanych w Polsce ale z tego co się orientuję nie w przypadku spółek zagranicznych (konieczność odprowadzenia podatku za granicą). To już zależy od prawa podatkowego w określonym kraju. Niektóre kraje, tj. Cypr, GB i IRL mają 0% ale już Francja i USA 30% (znacznie więcej niż polskie 19%). Wydaje mi się, że IKZE jako wymysł polskiego systemu