Wpis z mikrobloga

  • 19
598 + 1 = 599

Tytuł: Zmierzch demokracji
Autor: Anne Applebaum
Gatunek: Literatura faktu
Ocena: ★★★★★★★

Autorka w kilku rozdziałach przedstawia mechanizmy, za pomocą których partie o zabarwieniu autorytarnym zaszczepiają swoje idee w społeczeństwach. Przeczytamy tu o Borisie Johnsonie i brexicie, Trumpie i USA, hiszpańskiej partii Vox, co nieco o Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Jacka Kurskiego oraz trochę o sytuacji na Węgrzech.

Zobaczymy, że rozwój idei autorytarnych jest podobny w każdym opisywanym kraju. Wspólnym mianownikiem jest nostalgia restoratywna, tęsknota za dawnymi, 'wspaniałymi' czasami wielkości, które powyższe państwa mają już za sobą, ale do których chcieliby wrócić.

Najlepiej w książce są przedstawione, z racji powiązań autorki, wątki o Wielkiej Brytanii i USA, następnie o Polsce i Hiszpanii, a najbardziej zdawkowo o Węgrzech. Te ostatnie są głównie przedstawione z perspektywy dawnych znajomych autorki powiązanych z państwem Orbana, którzy na przestrzeni lat mocno się zradykalizowali.

Brakuje mi tutaj niestety jakiejś propozycji, jak można przerwać radykalizacje społeczeństw czy wytknięcia błędów, które popełniają partie liberalne. Niemniej parę myśli z książki zostało mi w głowie.

Książka została uznana przez Baracka Obamę za jedną z najważniejszych w roku 2020.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki
c0_0kie - 598 + 1 = 599

Tytuł: Zmierzch demokracji
Autor: Anne Applebaum
Gatunek...

źródło: comment_1608632602WZVvTsYWFovGhTFkujDlmx.jpg

Pobierz
  • 10
@Mac02: przecież Trump to nie żaden autorytaryzm. I jest bardzo prosty dowód na to: przegrał wybory. Trump to jest sprzedawca używanych samochodów. Wciska kit jaki to samochód nie zajebisty, a potem gwarancja do bramy i sie nie znamy. Czyli typowy polityk.
@szaloneneutrino to był tylko przykład twojego słabego argumentowania. Czytaj ze zrozumieniem, napisałem wyraźnie, nie chce dyskutować kto spełnia a kto nie, ale to TY napisałes że nie jest bo przegrała wybory.. czyli nie jest bo nie spełnia jakiegos jednego warunku..
@szaloneneutrino: na pewno we wszystkich przykładach widać zarówno nacjonalizm jak i głęboką polaryzację społeczeństwa, która ostatecznie może prowadzić do autorytaryzmu.
Co do pytania to faktycznie jest tu dużo narzekania na rządy. Wg autorki ich wybór to głównie zasługa fake newsów, dezinformacji i propagandy. Ja bym tu dodał jeszcze kilka przyczyn, ale pewnie kłamstwo i łatwość jego rozprzestrzeniania jest wspólne dla wszystkich.
@c0_0kie: a to inne rządy dochodziły do władzy bez propagandy i dezinformacji? Na tym polegają od tysięcy lat kampanie polityczne, czy generalne sterowanie nastrojami społecznymi. Już chciałam sięgnąć po pozycję, bo myślałam ze powie coś fajnego, właśnie o historii, nastrojach społecznych i błędach drugiej strony. No bo to w końcu jest rodzaj gry o głosy wyborców. Bez obrazy dla żadnej strony bo bez względu na to która stronę uważam za lepiej
@powiedz: po przeczytaniu "Obcy we własnym kraju" jestem teraz skłonny odjąć książce Applebaum 1-2 gwiazdki. W "Zmierzchu demokracji" klamrą kompozycyjną jest Sylwester u Sikorskich w latach 1999 i 2019. Przez ten czas obecni tam goście mocno się przetasowali. Historia jest przedstawiana właśnie z perspektywy znajomych (z wyższych sfer ofc), którzy mocno się zradykalizowali.
Natomiast u Hochschild sięgamy do wojny secesyjnej, a następnie od lat 60 XX w. do kryzysu w 2008