Wpis z mikrobloga

@Smol_PP: czytałem, posiadam i co więcej - z żoną robie z niej przepisy (czasem sa przezabawne, czasem zaskakujace). No i to co podałeś to faktycznie przepisy na karpia na wigilię, nie rozumiem w jaki sposób miało to zaprzeczyć temu co mówię :D A jeśli chodzi o dodatki, takie jak rodzynki, cynamon, cukier i tona masła, to charakterystyczne dla tego okresu kuchni polskiej. Może te naleciałości mają żydowskie żródło, ale są
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qwarqq: Głównie chodzi o fakt, że to mięso karpia (nie królewskiego btw) było traktowane jako dodatek do potraw, a nie karp był daniem wigilijnym.
To tak jakby napisać, że mąka jest daniem wigilijnym, bo jest dodawana do pierogów na wigilię.
Jeden ze składników =/= danie.
  • Odpowiedz
@Smol_PP: Wg Twojej interpretacji, biorąc pod uwage pierwszy przytoczony przepis, to rozumiem to tak że faszerowany kurczak nie jest kurczakiem, jest daniem z dodatkiem kurczaka. Technicznie masz rację, ale jestem pewien że większość osób opowiedziało by sie za moją interpretacją.

Druga sprawa że bigos w czasach compedium daleko odbiegał od tego co teraz rozumiemy jako bigos, i przypominał bardziej to co znamy dziś jako mięso szarpane, zakwaszane cytryną czy limonkami.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@qwarqq: Zgadzam się z jednym małym wyjątkiem - takim, że to nawet nie był ten karp którego obecnie znamy ze stołów czyli królewskiego.
Czyli tak - jedzono karpia w średniowieczu, ale nie tego i nie w taki sposób. Technicznie Twoje zdanie też jest jak najbardziej poprawne. Różnice są w detalach.
Tak czy inaczej przyrównując do popularności karpia królewskiego na polskich stołach obecnie jako jedno z głównych dań jest to dla
  • Odpowiedz
@Smol_PP: Masz rację, są poważne różnice między karpiem i pozycją kapria w średniowieczu i teraz jesli chodzi o wigilę. Mi chodziło tylko o to że to nie komuniści "wynaleźli karpia", bo karp był popularną rybą postną w XIX wieku i pojawiał się na stołach wigilijnych wcześniej, ale nigdy jako "gwiazda wieczoru", bo polacy zawsze jedli mnóstwo różnych ryb na wigilię. To komuniści zrobili z karpia królewskiego danie wieczoru, absolutnie nie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@qwarqq: Komuniści zrobili z karpia gwiazdę wieczoru bo szybko i tanio się go hodowało. Można było wyżywić dużą ilość ludzi w czasach gdy w sklepach były pustki i dać im odrobinę luksusu na święta.
  • Odpowiedz