Wpis z mikrobloga

Miałem w sumie to dodać do któregoś znaleziska, ale tak mnie naszło na przemyślenia. #polityka #medycyna #polska #gownowpis

To jest w sumie bardzo ciekawe jakie dziwne mity/ przeświadczenia na temat systemu ochrony zdrowia panują w naszym kraju, i jak mniej więcej myśli społeczeństwo. Poniżej kilka przykładów które mi przychodzą do głowy:

1. w zależności od narracji to lekarz jest albo szmatą do wytarcia podłogi albo bohaterem- nie ma opcji pośredniej. Nie ma lekarzy którzy są dobrzy w tym co robią i nie ma o nim artykułów w internecie.
2. Wszystkie szpitale to umieralnie. Nie ma dobrych oddziałów, a jeśli są to żeby tam zostać "położonym" to trzeba dać ordynatorowi w łapę. Jak powiesz że takie coś jest karalne i żeby zgłosić odpowiednim organom to dyskusja się dziwnym trafem kończy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
2a. Jedyne scenariusze jakie się pojawiają to takie w stylu "babcia wczoraj była zdrowa, 3 dni poleżała w szpitalu i musieli jej nogę uciąć- bandyci! rzeźnicy!". A to że babcia cukrzycy nie kontrolowała i noga jej odpadła bez większej ingerencji jest skrzętnie pomijane ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
3. lekarz nie powinien zbyt dużo zarabiać- ministerialne 6750zł brutto za 160h w miesiącu ostatecznie może być. A jak zarabia więcej to znaczy że mu za dobrze albo że w łapę bierze.
3a. Nie wolno mówić że personel medyczny ( czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy itd.) zarabia za mało- przecież ktoś widział jak lekarz podjechał nowym samochodem pod szpital, znaczy że mu się dobrze wiedzie. Skądś się wzięło "pokarz lekarzu co masz w garażu", co nie? A to że pracuje po 300h w miesiącu jest, po raz kolejny, skrzętnie pomijane albo nawet odbierane z niedowierzaniem.
4. Stwierdzenie że zarobki i warunki pracy to główne przyczyny migracji personelu medycznego na zachód kończy się stwierdzeniem " to jedź na ten zachód, ale oddaj pieniądze za studia". Za każdym razem.
4a. Propozycja by posłuchać środowisk medycznych by wprowadzić zmiany dzięki którym ten wyjazd będzie mniej atrakcyjny ( tj. poprawa zarobków, warunków pracy, odpowiedzialność zawodowa) jest zawsze sprowadzana do finansów- "na pewno są pazerni i chcą więcej zarabiać, to o to tylko chodzi".
5. W szpitalu są tylko lekarze, i im jest przypisywane >90% wszystkich problemów: finansowe, kadrowe, logistyczne itd. Oni są odpowiedzialni za tyle rzeczy w szpitalu że aż dziwne że mają czas się zajmować leczeniem pacjentów.
5a. Za długi szpitala są odpowiedzialni lekarze- niestety trzeba im płacić.
6. W szpitalu są tylko lekarze, a pielęgniarki, ratownicy, położne, technicy ( np. w zakładzie diagnostyki obrazowej) gdzieś tam się pałętają, a jak mają farta to jest wspomniane że gdzieś tam oni są. Jak ktoś napisze że jest ktoś taki jak salowa czy sprzątaczka to aż trudno uwierzyć że ktoś coś o nich napisał.
6a. Panuje generalnie archaiczne przekonanie że lekarz to król szpitala, pielęgniarki służą lekarzom ( na każdy sposób), a ratownicy to noszą teczkę za lekarzem. No i pielęgniarka z ratownikiem to głąby bez szkoły które ledwo umieją skleić zdanie. Jak ktoś powie że zgodnie z obecną wiedzą personel medyczny tworzy zespół, i wszyscy ci ludzie są po studiach, to gawiedź stwierdza że piedroli farmazony i żeby wziął leki/ odstawił alkohol.
7. Lekarzy to mamy tyle że każdego można bez trudu zastąpić, a w razie tymczasowego braku ( w sklepie z lekarzami ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ) czekają przy granicy z Ukrainą na znak że są gdzieś potrzebni.
8. Gdy ktoś napisze że lekarz zarobił 20 000zł to pękają dupy- za dużo, za dobrze mu itd., nosaczsundajski.jpg. Więcej w 3 i 3a.
9. Pielęgniarki jako że nic nie umieją to jedyne co powinny robić to stać nad pacjentem. Zastrzyki się podają same, kroplówki się zmieniają same, leki podają się same, zabiegi pielęgnacyjne się robią same... itd. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
10. Wpychanie wszędzie gdzie tylko się da "POWOŁANIA" gdy są jakieś problemy:
- stary sprzęt? " no co, kiedyś tak pracowali, a powołanie???",
- niskie zarobki? " a gdzie powołanie???",
- warunki pracy nie takie? "gdzie powołanie? gdzie SŁUŻBA PACJENTOM???"
11. Konsekwentne mówienie że to jest "SŁUŻBA ZDROWIA", gdy oficjalnie nie ma jej od bodaj 20lat. Obecnie mamy system "OCHRONY ZDROWIA".

Czy o czymś zapomniałem? ( ͡º ͜ʖ͡º) co byście jeszcze do tego dodali?
Skurviduplo - Miałem w sumie to dodać do któregoś znaleziska, ale tak mnie naszło na ...

źródło: comment_1608506375LXNmoJth2auNW0n1OwA4hx.jpg

Pobierz
  • 4
@Eustachiusz: tak, punktem 12 zdecydowanie będzie przysięga Hipokratesa. A powiedz że jej lekarze nie składają to jest szok i niedowierzanie XD
13. Przekonanie że prywatna "służba" zdrowia rozwiąże wszystkie problemy- w końcu tak jest w USA i tam jest super ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@galicjanin: to jest właśnie wątek o tym co ludziom się wydaje, a jest zgoła inaczej :)