Wpis z mikrobloga

#ogrzewanie #fotowoltaika

cześć koledzy.
tak sobie myślę czy taki pomysł ma sens.

Mam ochotę zamontować sobie panele fotowoltaiczne na domu. Myślę, czy by od razu nie zrobić większej instalacji i z tych nadwyżek ogrzewać się zimą. Już nie palić w kotle na ekogroszek, tylko prądem.
Dom nie żaden super nowoczesny, niskoemisyjny, tylko zwykły klocek z lat 80tych ocieplony styropianem, 150m2. Ma to sens ekonomiczny?
  • 27
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nunu85: tylko wyłącznie pompa ciepła lub klima. Nawet nie myśl o jakiejś grzałce. Ktoś na grupie odnośnie foto wywalił kocioł na groszek (palił 13kg/dzień) i założył grzałkę 9kw. Dom chyba taki sam jak Twój. Przy 0 st na zewnątrz grzałka wytargała 80kw w dzień, a w domu 19st. Ludzie policzyli mu ze do takiej grzałki potrzebuje instalacje foto 26 kWp, tak że pozdro xD
@nunu85: jeśli zmienią sposób rozliczania nadwyżek to nie zagrzejesz tanim prądem.
Zacznij od ocieplenia domu.... Można no zamówić gościa z kamerą termowizyjną i od razu się dowiesz gdzie ci ciepło (kasa) ucieka

Inwestycja w ocieplenie to niższe rachunki i wyższy komfort.

Jak dom zacznie zużywać mało energii to można myśleć nad zmianą ogrzewanie na niskotemperaturowe, na przykład pompa ciepła

Fotowoltaika też oczywiście do rozważenia, ale zacząłbym od aktualnych potrzeb i zużycia
@freeq99: ocieplenie ociepleniu nie równe.
150m2 b. dobrze ocieplonego domu wymaga 2-3kw mocy cieplnej żeby go ogrzać przy 0 stopni.
Wtedy źródło ciepła nie ma dużego znaczenia bo energii potrzeba niewiele.
W wielu przypadkach dobre ocieplenie jest tańsze niż fotowoltaika i daje efekty cały rok.
@l-_-l
@InterferonAlfa_STG
@Mirkomil
@zibizz1
@Huor
@przemek_posp
@kacper-gorski-12
@freeq99
@Mateos2

dzięki koledzy za odpowiedzi.
Decyzja jest taka, że narazie zrobię instalacje fotowoltaiczna 7kw, żeby mieć prąd za darmo.

A jak kiedyś wejdzie zakaz paliw stałych/ padnie kocioł na ekogroszek ( gazu u mnie nie ma i nie będzie), to rozbuduje instalacje i postaram się o pompę ciepła.

falownik Huawei, panele ja solar to są w miarę sensowne komponenty?
Cena 36k za 7,15kW na
@nunu85: cena to jakas masakra. Wez sobie to sam sklec za 1/3 ceny.
Robiac samemu bedziesz miec koszty typu 10k + robocizna

Mozesz tez uzywki wziac, to bedzie jeszcze taniaj :) Skoro robisz na gruncie, to znaczy, ze mozesz sobie bez problemow wziac panele o nizszej sprawnosci.

robiac 47Kw zaplacilem 40 tys za materialy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nunu85: skąd jesteś? Bo mam fajne konstrukcje gruntowe. Tylko dostępność po nowym roku. Warto sobie samemu konstrukcje zamontować, położyć panele, pociągnąć kable i tylko zapłacić elektrykowi za spięcie wszystkiego jeśli nie chcesz elektryki ruszać