Wpis z mikrobloga

-Corsair VS450 (80 plus). Kupiłem go używanego 5-6 lat temu. Pracował głównie z i5 8600 i gtx 970, więc raczej się nie nudził. Teraz kupuję rtx 2060.

Wymienić zasilacz, chociażby ze względu na bezpieczeństwo innych komponentów i stabilność, czy poczekać aż sam umrze?

#zasilacz #pcmasterrace #komputery
  • 7
  • Odpowiedz
@Voytek-0_: Sprawność 80% to nie oznacza - że jak ma dostarczyć 100 watów to dostarcza 80 - nie tego nie liczy się w tę stronę tylko w odwrotną.
Jak zasilacz ma dostarczyć 100 watów bo tyle podzespoły wymagają, to znaczy, że z gniazdka do tego celu pobiera 125 watów i tylko 100 jest faktycznie przekazywane do podzespołów.

Nie chociaż coś mi się tutaj nie zgadza - jakieś pierdoły gadam, proszę na
  • Odpowiedz
@Voytek-0_: Nie, no jednak dobrze liczyłem.
https://www.youtube.com/watch?v=nCG-9SJ1nI0

Trochę to dla mnie było niewiarygodne.
365 wat zużycia / sprawność 80%= 456 faktycznego zużycia z gniazdka
456 - 365 = 91 watów straty.

Teraz sobie dla pewności teraz sprawdzmy czy 91 watów to jest faktycznie 20% z liczby 456.
91 / 456 *100 = 19,95 %
Wynik się zgadza, ale ja bym jednak polecał jakiś zasilacz z certyfikatem gold którego sprawność wynosi około
  • Odpowiedz
@maniek50005: Ok, dzięki. Zawsze myślałem że to podawanie watów w nazwie, to tyle ile zasilacz bierze z gniazdka to jak w przypadku podawania zawyżonej pamięci dysków twardych - w celach marketingowych.
  • Odpowiedz
@Voytek-0_: Moc zasilacza to w teori maksymalna jego obciążalność na wyjściu do podzespołów komputerowych.
Niezależnie jaką zasilacz ma sprawność, to nigdy nie powinniśmy się bać z jego obciążeniem, nawet do 90 % jego mocy nominalnej, powyżej tej wartości wolałbym już zasilacz wymienić na mocniejszy.

Ale te 10% zapasu rezerwowego mocy zasilacza to jest wartość względna (przy zasilaczu 450 wat to jest 45 wat, a przy 1000 będzie to 100 watów) -
  • Odpowiedz