Wpis z mikrobloga

Mircy z #prawo i #emigracja mam zagwozdke. Czy do udowodnienia swojej tożsamości w #usa w razie styczności z #policja, wystarczy mieć przy sobie polski dowód osobisty? Czy muszę mieć paszport? Czy dowód osobisty ma u nich taka „moc” jak u nas?
Jeśli macie jakieś wytłumaczenie tego to czy mógłby ktoś podeprzeć to jakaś ustawa? Czy paragrafem?
Trochę #pytaniedoeksperta
#pytanie #kiciochpyta
  • 13
@aldrael: Czyli będąc np na wycieczce muszę zawsze nosić paszport przy sobie? Nie wystarczy dowód osobisty? Nie mogę zostawić paszportu w hotelowym sejfie?
Co grozi mi za brak paszportu przy sobie? Skąd masz info?
Tyle pytań xD
@maQus: jestem ateistą, ale mam to w dupie (nawet sam do piewnego - dość płytkiego - stopnia w tym uczestniczę). Prawdziwe święta już prawie umarły, teraz jest tylko komercyjny spęd. Dość miły w swojej istocie, można go spokojnie przeżyć bez duchowej otoczki.
@maQus: ciekawy temat, pamiętam że przed wylotem szukałem informacji czy muszę nosić paszport przy sobie. Znalazłem masę wykluczających się artykułów, wpisów itp. Finalnie uznaliśmy że w miastach paszport zostaje w hotelu (większe było ryzyko że nam go ukradną/zgubimy niż że ktoś o niego zapyta), natomiast poruszając się blisko meksykańskiej granicy zawsze mieliśmy je ze sobą z uwagi na dużą liczbę border patrol checkpoints. Wyślij @ do ambasady i wszystko się wyjaśni
@pan_uki: kolega @maQus pyta chyba stricte o styczność z policją. Skąd mam info? Podróżowałem kilkukrotnie przez Stany i też robiłem dokładny research. Dowodem osobistym możesz machać w sklepach, barach, na bramkach przed klubami. Ich interesuje tylko data urodzenia. Poza strefą Schengen (+wyjątki) jedynym oficjalnie respektowanym dokumentem potwierdzającym twoją tożsamość jest paszport. Spekulując, powodem może być to, że dowolny kraj nie może zweryfikować w systemach dowodów osobistych wydawanych w krajach bez specjalnych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maQus: jak byłem w Colorado to zrobiłem sobie taki ichniejszy dowód osobisty w DMV, znajomy też sobie to zrobił. Kosztowało to 12$ a przydatna rzecz bo nie trzeba targać paszportu żeby kupić alkohol czy papierosy w sklepie. Tak samo akceptowali ten dowód bouncerzy na wejściu do klubów, nawet w Las Vegas. Nie wiem jak w innych Stanach, ale w CO da się coś takiego ogarnąć