Aktywne Wpisy
Runaway28 +34
#przegryw #przegrywpo30tce nie znam nikogo kto odniósł sukces gdzie za wczasu nie był zbuntowanym nastolatkiem. Bycie zbuntowanym w młodym wieku oznacza że masz charakter i charyzmę która się jeszcze kształtuje. Bycie ciepła kluchą (taka np jak ja) za nastolatka = gówniane dorosłe życie. Don't even change my mind.
Bunch +11
Ukraina
Unia Europejska i Ameryka Północna są gotowe do przyłączenia się do inicjatywy dotyczącej formatu międzynarodowej platformy krymskiej. „Dalsze prace nad wyzwoleniem ukraińskiego półwyspu Krym są ważne. Mogę powiedzieć, że dziś ta kwestia wróciła do międzynarodowego porządku obrad. Platforma krymska to nasza inicjatywa konsolidacji międzynarodowych wysiłków na rzecz deokupacji Krymu - zyskuje coraz większy rozgłos ”- powiedział prezydent Zełenski.
Źródło
Putin powiedział, że perspektywy rozwoju stosunków między Rosją a Ukrainą w dużej mierze zależą od władz ukraińskich. Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiada, że jego kraj będzie „budował poparcie” dla okupowanego Donbasu.„My, Rosja, wspieraliśmy Donbas i będziemy to robić dalej. Będziemy nawet budować nasze poparcie dla Donbasu. Dotyczy to zarówno wsparcia produkcji, rozwiązywania problemów społecznych, jak i kwestii infrastrukturalnych itp.”
Źródło
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Francji Emmanuel Macron to zagraniczni liderzy, którzy cieszą się największym zaufaniem wśród Ukraińców. Mieszkańcy Ukrainy najmniej ufają przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi. Takie wnioski płyną z omawianego w czwartek przez portal RBK-Ukraina badania przeprowadzonego dla pozarządowego Centrum Nowa Europa.
Źródło
Białoruś
Aleksander Łukaszenka uważa wzmocnienie integracji w WNP za nieuniknioną konieczność. Oświadczył to dzisiaj na spotkaniu internetowym Rady Szefów Państw WNP. „Wzmocnienie mechanizmów integracji w przestrzeni poradzieckiej nie jest kwestią wyboru, ale nieuniknioną koniecznością. Wierzę, że o korzyściach będzie można mówić dopiero wtedy, gdy w pełni uwolnimy potencjał naszej Wspólnoty. W przyszłym roku stanie się to jednym z głównych priorytetów białoruskiego przewodnictwa w WNP."
Źródło
Dzisiaj poinformowano, że 19 listopada Rosgwardia (Rosyjska Gwardia Narodowa) podpisała porozumienie o współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Białorusi. W celu „ochrony praw i wolności człowieka” siły bezpieczeństwa obu krajów zjednoczyły się i postanowiły wspólnie chronić porządek publiczny. Gwardia Narodowa i białoruska policja uzgodniły, że ich współpraca będzie się odbywać w formie konsultacji, seminariów, szkoleń i spotkań. Ponadto wydziały zdecydowały się na wspólne szkolenie personelu, prowadzenie wspólnych ćwiczeń. Każda ze stron może przeprowadzić na terytorium drugiej strony szeroki wachlarz działań mających na celu egzekwowanie prawa, jeśli „taka pomoc jest interesująca dla drugiej”. Milicja i Gwardia Narodowa uzgodniły, że fakt wsparcia będzie poufny. Siłowici jednego z krajów mogą odmówić współpracy, jeżeli „spełnienie wniosku może zaszkodzić suwerenności, bezpieczeństwu, porządkowi publicznemu lub innym podstawowym interesom” państwa.
Źródło
Źródło
Litwa
W styczniu 2021 r. na Litwie rozpocznie się powszechny spis ludności oraz mieszkań. Tym razem jednak spis będzie się różnił od tych poprzednich, ponieważ po raz pierwszy rachmistrzowie z ankietami nie pojawią się w mieszkaniach – wszystkie dane zostaną automatycznie pobrane aż z 19 oficjalnych rejestrów i państwowych systemów danych. Wśród pobieranych danych znajdą się też informacje dotyczące narodowości mieszkańców Litwy. Tymczasem szczególnie brak wpisów o narodowości mogą zauważyć osoby urodzone po 1990 roku. W zależności od liczby przedstawicieli mniejszości narodowych zależeć mogą decyzje polityczne państwa dotyczące tych wspólnot.
Źródło
Łotwa
Minister obrony Artis Pabriks ostro krytykuje decyzję Państwowego Biura Kontroli Budownictwa pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki o utrzymywaniu 37% łotewskich produktów naftowych będących rezerwą bezpieczeństwa, poza Łotwą. Z wypowiedzi Ministerstwa Obrony wynika, że ministerstwo zachęcało do utrzymywania co najmniej 75% łotewskich rezerw bezpieczeństwa produktów naftowych na terytorium Łotwy. „W sytuacji kryzysowej najważniejszym, obok wielkości zasobów ropy naftowej, jest czas dostawy. W obecnej sytuacji kupcy są w stanie dostarczyć rezerwy produktów ropopochodnych w określonym czasie po otrzymaniu wniosku, jednak aby skutecznie przezwyciężyć sytuację kryzysową, ważne jest, aby mieć natychmiastowy dostęp do rezerw produktów naftowych ”- wyjaśnił Pabriks. Tymczasem 37% wolumenu w przyszłym roku będzie składowane za granicą. Podpisano umowy z ośmioma firmami na składowanie łącznie 352700 ton oleju napędowego i benzyny.
Źródło
Estonia
W zeszłym roku 2,3 procent ludności Estonii żyło w absolutnym ubóstwie, a 20,7 procent we względnym ubóstwie, według Statistics Estonia.
Źródło
Estońskie, szwedzkie i fińskie organy ds. Badania zdarzeń morskich doszły do wniosku, że należy zorganizować nowe nurkowania w celu zbadania zatonięcia promu Estonia, poinformował szwedzki nadawca publiczny SVT. Celem byłoby między innymi sprawdzenie, w jaki sposób powstały dziury i pęknięcia w kadłubie pokazane w ostatnim serialu Discovery. Rząd estoński zdecydował się rozpocząć śledztwo w sprawie dotychczas nieudokumentowanych faktów 1 października, po ujawnieniu danych z dokumentu Discovery, a 6 października Finlandia i Szwecja zaproponowały współpracę w dalszym dochodzeniu.
Źródło
Polecam:
Protesty na Białorusi trwają od ponad czterech miesięcy. I nic nie wskazuje na to, że wkrótce się skończą. Ale reżim też nie zamierza iść na żadne znaczące ustępstwa. W tej sytuacji nie sposób przewidzieć, jak to wszystko się skończy, ale pewne trendy wciąż się pojawiają. Przede wszystkim dotyczy to aspektów geopolitycznych, których znaczenie Ukrainie trudno przecenić. Artykuł ukraińskiego politologa Olega Czupriny.
Możliwe konsekwencje geopolityczne kryzysu politycznego na Białorusi dla Ukrainy
Wielka strategia Polski przez 500 lat z powodzeniem opierała się na budowaniu różnych punktów dźwigni dla przywódców i społeczeństw na Wschodzie - w tzw. Międzymorzu, między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym - w celu zapobieżenia dostaniu się tych obszarów pod rosyjską dominację imperialną. a tym samym nie dopuszczać Rosji do równowagi systemu władzy w Europie. Ale podejście to zostało przerwane przez 45 lat „Atrofii” jako komunistycznego marionetkowego państwa Związku Radzieckiego i 30 lat postzimnowojennej „pauzy geopolitycznej”, która charakteryzowała się „strategiczną powściągliwością” Polski w jej polityce zagranicznej na Wschodzie, w tym wobec Białorusi. Artykuł Jacka Bartosiaka dla Fundacji Jamestown. Białoruś jako oś wielkiej strategii Polski
Tag -> #ciekawostkizewschodu
#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka