Wpis z mikrobloga

#podatki #ryczalt #pracbaza #tax #grafika #grafikakomputerowa #freelance oraz drobny #biznes #firma
Trochę też #programista15k #programista

Heja przeczytałem dziś, że łaskawcy z rządu pozwolili by od 2021 roku graficy mogli rozliczać się w ryczałcie 15%.

1. Chciałem dowiedzieć się czy to może się spinać przy projektowaniu jakichś ulotek, wizytówek, grafik na socialmedia, www/animacji?
2. Jakaś 1 os agencyjka może na tym zaoszczędzić?
3. Czy tu chodzi tylko o projektowanie, czy o druk też?
4. Czy jakbym chciał zrobić sklepik ze swoimi, autorskimi wydrukowanymi plakatami, to jak wtedy miałbym się rozliczać jeśli chciałbym skorzystać z ryczałtu? 3% od sprzedaży online, 15% od 'grafikowania', 5% bo produkcja plakatów, czy może 8,5% bo usługa?
5. Czy poczatkująca firma chcąc się rozliczać w 15% ryczałcie może skorzystać z małego zusu i później preferencyjnego?
6. Jak na początku biznesu wyglądałby kwotowo wzór do obliczania tego podatku zakładając że zarobiliśmy 3000 przychodu? Ile będą wynosiły te składki na początku biznesu? Bo chyba przez pierwsze pół roku można nie płacić zusu, tylko tą zdrowotną?
(3000-składki społeczne)*15%-część składki zdrowotnej= podatek do urzędu skarbowego?

7. Przykładowo druk produktu kosztuje mnie 200 zł brutto i chcę zarobić na tym np. 200 zł robiąc do tego projekt - czy ryczałt się opłaca przy takim zarobku, czy musiałbym wtedy dać marżę np 400 zł? (co w sumie byłoby już przegięciem)

Poniżej link do tematu podatku. (co prawda dla programistów ale motyw podobny)
https://podatkiprogramisty.pl/programista-a-ryczalt-15-kolejny-sposob-na-obnizenie-podatku-juz-od-2021-r/
smallboobslover - #podatki #ryczałt #pracbaza #tax #grafika #grafikakomputerowa #free...

źródło: comment_16082866650TAF0OEgEXxyNN3xszPNQi.jpg

Pobierz
  • 4
@smallboobslover, @lothar1410 pamiętaj, że ryczałt Ci się praktycznie nie opłaci, jeśli masz koszty działalności - a z tego co piszesz masz.
Ryczałt płacisz od PRZYCHODU, czyli niezależnie ile masz kosztów, podatku zapłacisz tyle samo. przykłady:
1. Wystawiłeś 10 faktur na łącznie 20 000 zł. Płacisz 3000 na ryczałcie 15 %.
2. Wystawiłeś 10 faktur na łącznie 20 000zł. Masz też 5 faktur kosztowych na 4000zł. Płacisz 3000 na ryczałcie 15 %.
@OsSikorskiego: tak, tak, pamiętam. Tylko w planach mam mały biznesik do dorobienia sobie do pensji.
Mam np. w drukarni wydruk za 250 brutto + robię projekcik np na ulotkę i chcę zarobić na tym 150-200 zł brutto.
Zrobić takich 10 projektów w miesiącu i powinno być. Ja raczej myślę z mini, a nie maxi biznesem ;p Chciałbym dorobić sobie do cienkiej pensji. Tylko które podatki i jakie odliczenia stosować to nigdzie