Wpis z mikrobloga

Pomóżcie proszę w diagnozie. Coś mi strzela w napędzie (Sora R3000 3x9)

Parę obserwacji:
- trzask co kilka obrotów korby, towarzyszy mu lekkie szarpnięcie
- występuje w miarę regularnie
- występuje na dowolnym biegu, zarówno jeśli chodzi o przednie, jak i tylne zębatki
- występuje tylko przy pedałowaniu, ale niezależnie od siły (przy czym przy większej sile strzela odrobinę głośniej)
- łańcuch i kaseta wymienione parę miesięcy temu, jeszcze w całkiem niezłym stanie
- nie jest to przeskakujący łańcuch
- napęd jest czysty
- korba wczoraj rozebrana i przesmarowania - nic nie dało
- wydaje mi się, że źródło jest w okolicach korby/suportu, ale 100% pewności nie mam

Czego jeszcze nie robiłem:
- ściąganie/serwis suportu
- ściąganie/serwis tylnej przerzutki

Jakieś pomysły?
Wolę popytać zanim wydam kasę na kolejne narzędzia i części.

#rower #szosa
  • 13
@4x80: Na siłę z tym walczył nie będę, najwyżej dam do serwisu. Ale jednak fajnie jest coś samemu przy sprzęcie porobić.
Ten bębenek to faktycznie niezły trop, bo tłumaczyłoby to "przeskakiwanie" przy pedałowaniu, ale bez przeskakiwania łańcucha. Rower ma pewnie z 18 tysięcy kilometrów przejechane, więc był czas, żeby tam coś zajechać.
Znasz może jakieś sposób, żeby się upewnić, że to faktycznie ta część? (oprócz tymczasowej wymiany tylnego koła, bo nie
@hard1: Rozkręcić nie jest problem tylko trzeba mieć odpowiedni klucz oraz najlepiej udarówkę do odkręcania kół samochodowych ale jeśli bębenek się buja na boki co widać bo ma luzy i nie jest kosztowny lepiej wymienić na nowy. To co piszesz zazwyczaj objawia się jak zaczniesz pedałować czy przy zmianie przełożeń jakbyś dostał luzu i nagle napęd załapał. Powiedzmy, że masz trzy zapadki w bębenku i jedna się zawiesi więc dostaniesz luzu
@4x80: Ok, dzięki za naprowadzenie - to faktycznie może być ten problem.
Pooglądam jeszcze Youtube i zobaczę, czy dam radę sam coś dokładniej zbadać.
@hard1: gównobębenki w piastach na maszynach zdejmują się same, zsuwasz je z osi. Tutaj może być przyczyn wiele, od wytłuczenia łożysk, zapadek, zębów w korpusie.
bębenki w piastach shimano zazwyczaj wymienia się w całości, rozbieranie, czyszczenie i naprawa to dla koneserów i ludzi mających dużo czasu.
@globalbus: Nie mam problemu, żeby wydać kasę na nowy i wymienić w całości (ewentualnie niech wymienią w serwisie), tylko wolałbym najpierw potwierdzić, że to faktycznie ta przyczyna. Bo jak się potem okaże, że dalej strzela, to będę lekko wkurzony ;)
@hard1: jeśli łańcuch lata pomimo tego, że nie przeskakuje na zębatkach, to jest albo bębenek, albo coś z tylną przerzutką. Obstawiam bębenek.

Metoda ratunkowa na szybko, to wlanie do bębenka oleju, aby "odkleić" zapadki.
Bębenek ma tu chyba więcej sensu.


@hard1: Najpierw zobacz luzy, złap za kasetę i wychylaj góra dół. Kaseta/bębenek na piaście ma siedzieć sztywno.