Wpis z mikrobloga

Osobiście w ogóle mnie nie interesuje co Kościół sądzi o tym, czy kobiety powinny mieć prawo do aborcji. Albo do zakupu „pigułki po”. Albo czy ludzie powinni mieć prawo do eutanazji.


@durga_na_sztandary: No właśnie. Wiesz co co kościół sądzi o aborcji, eutanazji i antykoncepcji. Czyli o sprawach stosunkowo nieistotnych i bardzo szczegółowych. Natomiast nie dowiesz się wiele od kościoła na temat proponowanej formy państwowości, struktury społecznej, krytyki działalności kulturowej, polityki zagranicznej
@crazykokos: widzę, że wiedza teologiczna z filmów z żółtymi napisami.


@Okayama: chyba chodziło jej o to, że Biblia była mocno inspirowana mitami okolicznych ludów, zwłaszcza staroegipskich i religie oparte na Biblii są stosunkowo młode w porównaniu z tymi ze Starożytnego Egiptu, hinduizmem, mitologią grecką itd.
tak, a najlepiej pokazuje to panująca od kilku lat jedyna słuszna partia.


@Potat: najlepiej pokazuje to, jak foliarstwo antyklerykalne zaklina rzeczywistość.

No dobra, to teraz powiedz mi, co odsunęło kościół od władzy nad społeczeństwem, gdy wybory wygrywało PO, albo SLD?
@bh933901: kościół czuje się w Polsce świetnie odkąd nie ma komunizmu, chociaż wtedy też nie było tak najgorzej.

Natomiast nie dowiesz się wiele od kościoła na temat proponowanej formy państwowości, struktury społecznej, krytyki działalności kulturowej, polityki zagranicznej państwa, nie usłyszysz futurologicznych rozważań na temat stojących przed nami wyzwań.


@bh933901: no nie do końca, papież czasem rzuci mediom jakieś przemyślenia, zdarza się nawet, że napisze jakieś istotne pismo w takich sprawach.
kościół czuje się w Polsce świetnie odkąd nie ma komunizmu, chociaż wtedy też nie było tak najgorzej.


@Potat: przed chwilą powiedziałeś, że wpływ kościoła "najlepiej pokazuje panująca od kilku lat jedyna słuszna partia". Czyli albo rządy danej partii pokazują wpływ kościoła, czyli w czasie rządów antyklerykalnych SLD czy PO kościół stracił ten przemożny wpływ, a więc fałszem jest, że kościół jest tak wpływowy, skoro potrafi tracić władzę w przeciągu kilku lat,
@bh933901: miałam na myśli, że KK ma dobrze w Polsce od czasu obalenia komuny, a przy PiSie szczególnie, bo ten przepycha irracjonalne prawa zgodne z ideologią katolicką (najbardziej odczuwalne dla przeciętnego Polaka to niedziele niehandlowe, regularne afery o aborcję od kilku lat i przepchnięcie jej w trudnych dla nasz czasach) oraz jak widzimy żyje z KK w bardzo dobrych relacjach (znowu dla przeciętnego zjadacza chleba jest to widoczne przez reakcje reżimówki
miałam na myśli, że KK ma dobrze w Polsce od czasu obalenia komuny, a przy PiSie szczególnie, bo ten przepycha irracjonalne prawa zgodne z ideologią katolicką


@Potat: ale rozmowa nie była o tym, czy kościół ma się dobrze, w sensie: czy dobrze im się żyje, tylko czy mają decydujący wpływ na życie społeczne, czy to oni dyktują nurt życia społecznego w Polsce. To, że żyją teraz nie niepokojeni, nie oznacza, że
w adhortacji umieszczono przyzwolenie Franciszka udzielanie komunii osobom współżyjącym bez zawarcia związku małżeńskiego.


@bh933901: pod tym jednym aspektem zwracam honor, nie wiedziałam.

Poza tym, nie wiem, piszesz tak jakby kościół w ogóle nie miał za sobą ponad tysiącletniej historii, w której wielokrotnie pokazywał ile ta instytucja jest warta i jakie są jej cele oraz jakby ostatnie afery w ogóle nie miały miejsca.

Kościół ma duży wpływ na ten kraj, ale nie
Poza tym, nie wiem, piszesz tak jakby kościół w ogóle nie miał za sobą ponad tysiącletniej historii, w której wielokrotnie pokazywał ile ta instytucja jest warta i jakie są jej cele oraz jakby ostatnie afery w ogóle nie miały miejsca.


@Potat: piszę tak, bo mówimy o sytuacji obecnej. O tym jak kościół kształtuje obecne życie społeczne, nie życie społeczne u swojego zarania, gdy stanowił religię państwową teokratycznego imperium. Dzisiaj kościół ma
@Foma_Fomin: > Według tych poglądów Era Wodnika będzie okresem głębokich przemian społecznych, państw bez granic, świadomości planetarnej.

cholera... :D na tym chyba opiera się teoria wielkiego resetu tak tutaj popularna?