Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery #serwispc powiedzcie mi co to może być, bo już zajoba dostaje :D

Jak komputer sobie stoi równo to słychać taki niski dźwięk, huczenie takie, wystarczy, ze przechyle go na bok, albo pochyle do przodu (dupa do góry) i ustaje to. Nie są to wentylatory, żadne ani na karcie, ani na procu ani w obudowie (zatrzymywałem każdy z nich).

Myślałem, że to jakieś wibracje, dałem podkładki takie jak pod meble się daje, żeby nie szurały, tylko grube, co strukture mają jak ta mata antywibracyjna pod pralkę. No i dalej to samo.

Myślalem, ze może PSU pada, ale no chyba nie, skoro po przechyleniu jest ok...

Chciałem nagrać filmik (nagrałem nawet, ale nic na nim nie słychać nawet po podbiciu audio o 40db.

Daje filmik, ale to tylko poglądowo bardziej - uwaga, bo akurat podbity dźwięk tutaj o 20db, więc może być głośno.
oran - #pcmasterrace #komputery #serwispc powiedzcie mi co to może być, bo już zajoba...
  • 10
Dysk masz HDD czy SSD?

P.S. Nagrywaj dźwięki głęboką nocą - to mniejsze "zakłócenia" z zewnątrz.

P.P.S. Jak masz HDD to możesz odpalić bez (z odpiętym zasilaniem) i sprawdzić.
@bialy100k: wiem, chciałem mikrofonem od słuchawek nagrać a nie aparatem, ale chodzą sąsiedzi po korytarzu i jak podgłaśniam to słychać wszystko (coś jak surowy braindance w cyberpunku haha xD)
Mam jeden hdd, i jeden nvme, plus dwa ssd. Ale hdd ma gumowe antywibracyjne uchwyty przy kieszeni.
@bialy100k: masz racje! nawet dla pewności wziąłem go na zywca odpiąłem to on. Wielkie dzięki! Teraz szukam jak go uciszyć, może jakieś usypianie dysku dam, jak nieaktywny, bo tylko do zrzucania zdjęć w lightroomie go używam
@oran: U mnie HDD jest w NAS'ie (QNAP) - i nie tam, gdzie siedzę. Dostęp z "dowolnego" kompa, telefonu, miboxa, telewizora etc. Przy kompie podpiętym na kablu Eth nie robi to dużego problemu - ale do "wybudzenia się" potrzebuje kilku sekund, jak już pracujesz - spoko.
@bialy100k: spróbuje uśpić dysk, może się uda to wyciszyć w ten sposób a jak nie to go wywale, bo ja mam fritzboxa od operatora netu i to przy samym kompie. Więc szkoda kombinować. Najwyżej ustawie lightrooma tak by mi na zewnetrzny dysk zgrywał od razu i będę sobie go podłączał. Bo te huczenie naprawdę wkurza.

To znaczy, że dysk już pada? Bo wcześniej go tak nie słyszałem. Ale miałem inna obudowę
@oran: Trudno powiedzieć "czy pada". Najpierw zrób backup naj-naj-ważniejszych danych z dysku, nie obciążając go za bardzo (w sensie - że nie walisz godzinę transferu) a potem daj mu odpocząć i zgraj resztę ważnych. I dopiero zrób test dysku - transferów. Jeżeli zrobił się wolniejszy, to znaczy że może padać. A zgrywać te najważniejsze masz na początku dlatego, że przy słabym dysku i obciążeniach temperaturą/pracą potrafi zdechnąć. Dlatego NIE wszystko na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bialy100k: nie no tylko zdjęcia tam miałem i backup na zewnętrznym. Odłączyłem go na razie i dałem by Lightroom od razu na zewnętrzny zgrywał. W hdtune coś tam o rozruchu miał na żółto. Ale niby kondycja ok. Mam go już z 6 lat minimum więc ciul z nim ;)