Wpis z mikrobloga

PIERNICZKI ZAJĘTE PRZEZ KOMORNIKA

Dr. Oetker Polska Sp. z o.o. skierował do sądu wniosek o zabezpieczenie roszczeń wobec FoodCare Sp. z o.o. w związku z wprowadzeniem do sprzedaży pierniczków świątecznych marki Gellwe. W ocenie Dr. Oetker opakowanie pierniczków marki Gellwe było bardzo podobne do opakowania ich pierniczków, które funkcjonowało już na rynku, co według Dr. Oetker stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji.
Sąd uwzględnił wniosek Dr. Oetker Polski i 23.11.2020 roku zakazał spółce FoodCare wprowadzania do obrotu pierniczków marki Gellwe w konkretnym opakowaniu będącym przedmiotem sporu.
Postanowienie sądu obejmuje również zagrożenie nakazaniem zapłaty kary 10.000 PLN za każdy przypadek naruszenia przez FoodCare powyższego zakazu poprzez dalsze używanie tego opakowania w obrocie gospodarczym.
Wyprodukowane opakowania pierniczków marki Gellwe zostały zajęte przez komornika.
Postanowienie jest nieprawomocne. Sąd Okręgowy w Katowicach.
#prawo #ciekawostki #pierniczki
Mari_anna - PIERNICZKI ZAJĘTE PRZEZ KOMORNIKA

Dr. Oetker Polska Sp. z o.o. skierow...

źródło: comment_1607587463bdkwxJcxFXpfM388fpGe1h.jpg

Pobierz
  • 142
  • Odpowiedz
o podobieństwo. Opakowanie ma taki sam kolor i motyw przewodni, bardzo podobny układ oznaczeń. Podobny spór był pomiędzy Grycanem a Lidlem, też poszło o podobne opakowanie i Grycan dopiął swego ( przez ugodę) i Lidl musiał zmienić opakowania swoich lodów.


@Xizor: Jaki moty przewodni. Na pierwszym pierniki leżą skierowane w lewo, na drugim na talerzu w prawo. Mogę ci co najmniej kilka innych różnic jeszcze wskazać. Gellwe na opakowaniu pierników nie
  • Odpowiedz
klasyka Niemcy dobijają polskie firmy przy pomocy polskich sądów ...


@sliwson: Właścicielem jest Bakalland, którego właścicielem jest Luksemburska spółka... także tego, fajnie mieć spiskowy obraz świata, ale trzeba mieć świadomość, że jednak jest on mylny.
  • Odpowiedz
Przypomnę, że Food Care to polska firma. A Oetker to niemiach który ma tylko zarejestrowaną w Gdańsku spółkę, prawdopodobnie nie płąci podatków, a kasę wyprowadza do faterlandu
  • Odpowiedz
@Mr_Sawyer:
opinia biegłego będzie wyglądać mniej więcej tak:
Na obu opakowaniach kolorem dominującym jest ten sam odcień zieleni. Oba opakowania posiadają w lewym górnym rogu znak towarowy producenta. Około 50% procent obu opakowań, zawiera w tym samym miejscu zdjęcie rozsypanych pierników, a powyżej oznaczenie słowne "pierniczki". Ponadto na obu opakowaniach występują inne oznaczenia słowne, o podobnym rozmieszczeniu i szacie graficznej. Wobec czego, należy kategorycznie stwierdzić, iż szata graficzna opakowań jest na
  • Odpowiedz
@blondasek1993: nie no bez przesady, Gellwe ma swój szablon opakowań, czy to galaretek, proszków do pieczenia, cukrów waniliowych. Logo jest w tym samym miejscu, nazwa w tym samym, zawsze znajduje się też foto gotowego produktu. Brązowe pierniczki po prostu wyglądają dobrze na zielonym, kojarzącym się ze świętami tłem. To mogło wyjśc z badań konsumentów. Każdy produkt ma jakieś kody kolorystyczne. To tworzy trochę dziwną i niekorzystną dla konsumenta sytuację, bo wiele
  • Odpowiedz
I mają rację. W amerykańskim prawie Istnieje take pojęcie jak "Trade dress", na pewno ma to ono polski odpowiednik. Trade dress opisuje cechy produktu, które identyfikują go konsumentowi. Tymi cechami może być kolor, kształt, materiał, design, itd.
Dla przeciętnego konsumenta te dwa pudełka są identyczne. A biorąc pod uwagę to, że wcześniejsze pudełko Gellwe było znacząco różne, to coś może być na rzeczy jeśli chodzi o nieuczciwą konkurencję.
  • Odpowiedz