Wpis z mikrobloga

Planuję zakup #nas i zastanawiam się nad doborem odpowiedniego. Chwilę wahałem się nad tym czy #synology czy #qnap i z racji na brak doświadczenia postanowiłem wytypować tę pierwszą firmę.

Funkcjonalności jakich potrzebuję:
* Miejsce na dane wszelakie - dokumenty, śmieszne obrazki, różne archiwa
* Magazyn na zdjęcia RAW, które mógłbym obrabiać w Lightroom. NAS ma je tylko przechować, bez katalogowania i udostępniania w żadnej aplikacji jak Moments
* Magazyn na filmy (Pewnie obróbka z dysku sieciowego nie przejdzie). Samo przechowywanie, jak wyżej.
* Katalog zdjęć w formatach nie RAW, z jakimś GUI pozwalającym wygodnie przeglądać, katalogować etc
* Backup danych z MAC OS
* Backup zdjęć z iPhone

Mile widziane:
* Dostęp do danych z telefonu, raczej w sieci wewnętrznej niż przez Internet (ale akceptowalne, wytnie się najwyżej)

Obojętne:
* Uruchamianie obrazów dockerowych. Jak będzie to pewnie coś tam stanie, ale nie mam takiej potrzeby teraz i nie zakładam przełomu, a zawsze można dorzucić jakiś stary serwer.

Zbędne:
* transkodowanie wideo, hdmi

Planuję na razie kupić urządzenie + 2*4TB i nie chcę przekroczyć 3800 brutto. Oczywiście chcę wydać jak najmniej, więc na moje oczy to pasuje do tego wszystkiego DS420j. Czy nie? Istniej możliwość rozszerzenia w prosty sposób SHR o kolejne dyski (rozumiem, że po prostu wrzucę kolejny dysk/dyski i się automatycznie system plików dostosuje do panującej sytuacji).
Teoretycznie w moim budżecie jest ds920+, ale nie jestem przekonany czy warto dopłacać 1200zł za mocniejsze bebechy.
  • 19
@KotoFan: Tak, warto dopłacić chociażby do DS420+. Możesz tam ustawić wolumen Btrfs, który jest bezpieczniejszy dla dokumentów. Dodatkowo to co wspomniał @MrAndy: SSD Cache i inne aplikacje (jak będziesz chciał sobie postawic Dockera czy inna prostą VM to nie będzie problemu).

Co do samego rozszerzania puli SHR to nie będzie problemu, aby powiększyć pulę o kolejne dyski.. Ważne, aby nowy dysk był większy niż te co są w puli.
@MrAndy: To jest to samo co synology drive backup? Bo tego active backup to chyba nie ma agenta na Mac os.

@mzuczek: Poczytam o btrfs

A to jeszcze dodatkowe pytanie, czy można tam jakiś dostęp na hasło czy coś takiego zrobić per folder? Żebym mógł ją mieć prywatne rzeczy i żona na przykład swoje
@KotoFan: Możesz dać uprawnienia żonie do jej folderu a sobie do swojego. Nie będziecie mogli widzieć swoich plików wtedy :) ale pamiętaj że administrator może wszystko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do agenta Active Backup. Na Beyond 2021 była zaprezentowana nowa wersja tego programu i w DSM 7.0 będzie dostępna wersja na MacOS.
@KotoFan:
Poza uwagami @MrAndy: @mzuczek:

W przypadki wersji j nie będziesz miał elementu 'obojętnego', czyli dockera,

SHR - tak, jest w pełni elastycznym systemem. Bez problemu dołożysz dodatkowe syki, bez problemu (sztuka po sztuce) wymienisz je na większe, możesz mieć mix pojemności (np. teraz 2x4TB, a za 2 lata dołożyć 2x8TB) - wykorzystasz ich pojemność maksymalnie.

No i z czasem widząc system i dostępne narzędzia możesz mieć pomysły na
WD60EFAX (to podobno nienajlepszy wybór)


@KotoFan: Dakładnie tak, WD zaczął w serii Red (AX) produkować dyski w technologii SMR.

Co do tego czy Iron Wolf, czy WD Red Plus (RX) nie podpowiem, bo co user, to kompletnie inne doświadczenie z markami. I WD i Seagate na pewno są dedykowane do zastosowań NAS.

(ja mam negatywne z Seagate, ale absolutnie nie bież tego jako wyznacznik)
@KotoFan: z WD zdecydowanie seria EFRX jak co. Ja używam od wielu lat Ironwolfów od Seagate i mam same dobre doświadczenia. w Seagate masz natywny program do monitorowania stanu dysku który współpracuję z Synology.

P.S.: Nie polecam kupować HDD z Amazona. Ich sposób pakowania woła o pomstę do nieba.
@mrkobel: Nie bardzo, na amazonie niemieckim jest dobra oferta. Tylko jeszcze mi się nie udało kupić bo mi zablokować konto przy płatności revolutem. Ale za nowe konto w apce mobilnej dostałem rabat 15€, jakoś z automatu chyba wskoczył 6€ i razem netto do zapłaty 444 euro wyszło mnie zamówienie na firmę. Czyli jakie 1967 zł po kursie revoluta. To daje 2420 zł z polskim vatem. Według ceneo najtaniej w pl 2632
@KotoFan: tylko z tym vatem to jest problem, przynajmniej wg. mojej księgowej, ona twierdzi, ze Amazon nie powinien naliczać tego vatu bo towar jest wysyłany z zagranicy, wiec kupujący ma obowiązek uzupełnić WNT i zapłacić VAT... a tonują problem bo wychodzi ze trzeba zapłacić dwa razy