Wpis z mikrobloga

Czy nieposiadanie pieca min. klasy 5 dyskwalifikuje mnie do ubiegania się o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze” na wymianę okien i drzwi?

Pytam bo znalazłem taki zapis we wniosku:

„Oświadczam, że lokal/budynek mieszkalny, w którym realizowane jest przedsięwzięcie, jest wyposażony wyłącznie w źródło/a ciepła na paliwo stałe nie spełniające wymagań 5 klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.”

Wyglądałoby że to bazowy warunek w tym programie, nawet przy realizacjach innych jak modernizacja kotłowni i systemu ogrzewania domu. :/

#ekologia #ogrzewanie #dom #dofinansowanie #czystepowietrze #remont
  • 15
@tomy86: ostatnio czytałem wątek o tym na fb i ludzie musieli wymienić również piec aby dostać dofinansowanie na ocieplenie a okna muszą być 3 szybowe. Jeśli jest gaz doprowadzony do budynku to kocioł gazowy ma być.
@pies_rusty: Wczytałem się w to oświadczenie dokładniej i już zupełnie zgłupiałem

) Oświadczam, że lokal/budynek mieszkalny, w którym realizowane jest przedsięwzięcie, jest wyposażony wyłącznie w źródło/a ciepła na paliwo stałe nie spełniające wymagań 5 klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.
@robertx: tak ale ja aktualnie nie chce ruszać pieca a wymienić kilka okien w domu i drzwi.
Choć pewnie chcąc jakieś dotacje musiałbym zacząć od pieca wlasnie.
@tomy86: To tak nie da rady, znajomy przerabiał na wiosnę. I w sumie to ma sens, te pieniądze mają zapewnić czystsze powietrze a nie to, że ktoś za nie sobie wymieni okna czy grzejniki a dalej będzie kopciuchem wodę do kąpieli grzał ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oni tam w tym "czystym powietrzu" mają opcje dofinansowania od razu wymiany pieca i nożna skorzystać, wtedy dostaniesz też dofinansowanie na
@robertx: Jestem skłonny pozbyć się kopciucha ale nie podoba mi się ze mając skrzynkę gazowa na ścianie muszę już wyłącznie gaz. Myślałem nad pelletem.
@tomy86: Nie to, że coś poszło nie tak ale apetyt rośnie w miarę jedzenia a kto się nie rozwija ten się cofa ;) Musisz się na pewno liczyć z tym, że przechowanie blisko pieca kilku ton owsa będzie kłopotliwe, owies zajmuje duuuużo miejsca. Dalej owies jest dość mało kaloryczny, jakieś 20-25% mniej niż pellet więc będzie Ci go szlo dość dużo. Ale i tak się opłaca. Dalej, produkuje masę popiołu. Plus,
@tomy86: No i #!$%@? się przy tym jest. Wyprodukować owies już się schodzi, nie muszę Ci tłumaczyć. Dalej ten owies poworkuj, żeby było jak do pieca sypać, albo #!$%@? z wiaderkiem całą zimę. Wyciągaj codziennie popiół (na dwa dni się nie zmieści, z owsa jak już mówiłem jest go bardzo dużo), czyść piec. Dużo #!$%@? się jest, bardzo dużo. Przed wymianą okien i ociepleniem spalałem 18-25 ton owsa na zimę to
@robertx: @pies_rusty: Gaz fajny ale..

Mam do ogrzania ponad 200mkw powojennego domu który niby jest ocieplony styro i większośc okien wymienionych ale to ciągle spore wyzwanie dla kotła gazowego.
Testowo chciałem wrzucić gaz na ogrzewanie samej wody i ewentualnie zobaczyć jak wyglądałoby zużycie grzejąc równiez pomieszczenia.
@tomy86: 200m2? Przytrzymaj mi piwo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Aktualnie jak rozumiem grzejesz kopciuchem - ile tak na sezon schodzi Ci węgla i drewna? Czym masz ocieplony dom w tym momencie + czym będziesz ocieplał z dotacji? Jeśli styropian to jaki, grafit/zwykły i ile cm