Wpis z mikrobloga

Gdzie zaczyna się przejście dla pieszych? XD Pytam w kontekście zmian, które zapewne zostaną niedługo uchwalone. Zmienia się głownie art 26 ustawy i tak:

Aktualne brzmienie:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Proponowane nowe brzmienie:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

Pytanie zasadnicze, czy np. chodnik przed jezdnią z pasami jest już przejściem, czy też nie?

#prawojazdy #prawo #naukajazdy #osk #kierowcy #samochody #motoryzacja
pogop - Gdzie zaczyna się przejście dla pieszych? XD Pytam w kontekście zmian, które ...

źródło: comment_1606344128VVXKU8nyyb9O2oUONyI53A.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pogop: A jak sobie wyobrażasz precyzyjne?

Ten przepis nie jest zły. I ocena czy wykroczenie popełniono jest BANALNA.
1.Do przejścia zbliża się pieszy.
2. Samochód przejeżdża przez przejście.
3. czy pieszy poszedł dalej chodnikiem, czy przeszedł
  • Odpowiedz
@graf_zero: Prawodawstwo innych państw przewiduje akcje typu sygnalizowanie ręką przez pieszego zamiaru przejścia lub wyraźne oczekiwanie na możliwość przejścia. Różne rozwiązania są w Europie i na świecie. Nie mówię wcale, że lepsze, ale po prostu inaczej to realizują.
  • Odpowiedz
@pogop:
Jakie to ma znaczenie gdzie zaczyna się przejście?

ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście

W praktyce przepis ten będzie rozumiany tak, że jeśli pieszy ma zamiar przejścia to kierowca ma mu
  • Odpowiedz
A przepis mi się nie podoba, bo Polacy zaczną się pchać pod samochody nie patrząc w ogóle co się dzieje na drodze. Np. w Szwecji możesz sobie przejść na czerwonym, zatrzymają się i nikt cię nawet nie obtrąbi ale tam się inaczej jeździ. A w Polsce każdy się spieszy.


@r4do5:

A teraz się nie pchają pod
  • Odpowiedz
@graf_zero: Tylko wprowadzenie tego przepisu nic nie zmieni. Na dzisiaj, jak przejedziesz pieszego, choćby się teleportował na przejściu to kary nie unikniesz a jak wymusisz, nic się nie stanie, policja tego nie zobaczy, to rozejdzie się po kościach.

Różni kretyni wsiadają za kółko, miałem przypadek, że przechodzę przez przejście a kierowca przyspiesza… Właśnie dlatego ten przepis mi się nie podoba, bo zdejmuje całą odpowiedzialność z pieszego. Czyli w rezultacie sprawa
  • Odpowiedz
Tylko wprowadzenie tego przepisu nic nie zmieni. Na dzisiaj, jak przejedziesz pieszego, choćby się teleportował na przejściu to kary nie unikniesz a jak wymusisz, nic się nie stanie, policja tego nie zobaczy, to rozejdzie się po kościach.


@r4do5: Z tą różnicą ze teraz ci kierowcy jeżdżą w przekonaniu ŻE MAJA RACJĘ

Dzięki zmianie prawa powoli, rok za rokiem, zdołamy ich tego oduczyć.
  • Odpowiedz
@graf_zero:
Wątpię, zobacz na autora tematu, który już wymyśla jak interpretować przepis po swojemu. Wymyśla jakieś machanie ręką, w krajach zachodu jak ktokolwiek stoi w pobliżu przejścia to samochody zwalniają niemal do 0 albo całkowicie się zatrzymują.

Gdy przestają mieć rację w sensie prawnym i o tym wiedzą to zaczynają mieć rację w sensie moralnym, popatrz na dyskusje o rowerzystach na wykopie.
  • Odpowiedz
zobacz na autora tematu,


@r4do5: a co to za personalne wycieczki? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sam bardzo chcę, żeby ten przepis wszedł w życie, ale też chcę, żeby był porządnie napisany i nie pozostawiał pola na interpretację i prawne przepychanki.
  • Odpowiedz
Pytanie zasadnicze, czy np. chodnik przed jezdnią z pasami jest już przejściem, czy też nie?


@pogop: chodnik nie jest częścią przejścia:

przejście dla pieszych – powierzchnię jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi;
  • Odpowiedz
@pogop:

Prawodawstwo innych państw przewiduje akcje typu sygnalizowanie ręką


Masz gdzieś jakieś informacje o tej ręce? Bo nie kojarzę kraju, gdzie się macha ręką przed wejściem na przejście. Jeżeli zaś swoją opinię opierasz o wiadomości z motoprawdy to ją zweryfikuj, bo koleś często opowiada
  • Odpowiedz
@janekplaskacz: ja wiem, każdy sposób, który działa jest dobry, a ten zapewne jest dostosowany do mentalności narodu i zwyczajów tam panujących. Tymczasem pragnę zauważyć, że tak chętnie wyśmiewana Bułgaria, ma statystyki potrąceń pieszych lepsze niż w naszym k--------u, co prawda minimalnie, ale zawsze. A tak chętnie się sytuujemy cywilizacyjnie wyżej niż Bułgaria.
pogop - @janekplaskacz: ja wiem, każdy sposób, który działa jest dobry, a ten zapewne...

źródło: comment_1606387135wV87o0vlzvHI9EBHX0xieL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@pogop:
Wiesz, że Bułgaria i Rumunia to jedyne dwa kraje, które mają gorsze ogólnie statystyki bezpieczeństwa niż my? Powiedz mi, powinniśmy iść drogą wyznaczoną przez kraje, które radzą sobie równie słabo, czy może jednak spojrzeć na te, które radzą sobie znacznie, ale to znacznie lepiej?

I jakoś w tych krajach, które radzą sobie znacznie lepiej nie widzą takiej potrzeby jak machanie ręką.
  • Odpowiedz
@janekplaskacz: Nie jedyne, bo jeszcze Litwa i Łotwa mają gorsze statystyki. Co do Bułgarii, to tam te zmiany funkcjonują od niedawna, wiec pewnie z przestrzeganiem prawa jest różnie. Wymyślili gest ręką i spoko. Tam, gdzie jest najlepiej, obowiązek ustępowania pieszym funkcjonuje od dziesięcioleci i jest to czas nie do nadrobienia w nawet kilkanaście lat. Tam nikt nie myśli o machaniu ręką, albo o tym, czy na dwupasmówce, ktoś wyprzedzi czy
  • Odpowiedz
@pogop:

Nie jedyne, bo jeszcze Litwa i Łotwa mają gorsze statystyki.

Odśwież swoje dane:

"Najbardziej niebezpieczne są, zdaniem Komisji, drogi w Rumunii, Bułgarii i Polsce, gdzie ginie odpowiednio 96, 89 i 77 osób na
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@janekplaskacz: mówiłem o stytystykach potrąceń, te co powyżej i stanie prawnym z czasu gdy je zbierano 2018 r. A wtedy na Litwie takiego prasa jeszcze nie było.
  • Odpowiedz