Wpis z mikrobloga

Fundamenty już stoją a w następnym tygodniu wchodzi wykonawca stawiać ściany i strop. Materiał to Porotherm 25 na zaprawę. Co polecacie w związku z ochłodzeniem? Wymuszenie zatrzymania budowy? Użycie mieszanek zimowych do zaprawy? Użycie dryfix'a nawet jeśli wykonawca nie ma z nim doświadczenia? Co z zalewaniem stropu i słupów?
#budowadomu
  • 8
  • 1
@scottx zdac sie na kierownika budowy. Ale swoja droga porother na zaprawe to bez sensu.

W tej temp co jest, murowanie na zaprawe bez problemu. Zalewanie tym bardziej. Beton sie rozgrzewa jak wiąże
@bst: @scottx:
Odnośnie murowania pisałem niedawno z innym kolegą, także odsyłam do poczytania: https://www.wykop.pl/wpis/53636735/budujzwykopem-mirki-przy-budowie-w-zimie-od-jakich/
Co do robót żelbetowych:
https://www.wykop.pl/wpis/38360947/do-jakiej-temperatury-lejecie-beton-budownictwo-be/#comment-134756515
A co do murowania z elementów ceramicznych, to nie zwracałbym uwagi na chwytliwe tytuły na portalach budowlanych odnośnie mostków cieplnych w spoinach. Temat jest zbyt szeroki, aby móc stwierdzić, że spoiny to zło i należy ich unikać, a niestety tego typu portale próbują to tak przedstawiać. Wpływ spoin na stary ciepła
minimalizacja zużycia wody w procesie murowania dzięki zastosowaniu piany montażowej. Owszem, to prawda, ale tylko do pierwszego deszczu.


@dyzenteria: Możesz rozwinąć tą myśl?
@scottx: Chodziło mi o nasiąkliwość ceramiki poryzowanej, która jest wysoka. Marketingowcy często argumentują użycie pianek w celu ograniczenia pochłaniania wody przez elementy murowe, co powinno iść w parze z szybszym wysychaniu muru. I jest to prawda w warunkach laboratoryjnych, gdzie nie ma opadów deszczu jak na typowej budowie.