Wpis z mikrobloga

Pewnie wszyscy już widzieliście. Ja skończyłam dzisiaj i myślę sobie, że to jedyny w tym roku serial, który oglądałam z zainteresowaniem od początku do końca. Wiadomo, fabuła to może typowy, mało realistyczny american dream, ale całość to solidna rozrywka z dobrą grą aktorską, ładnymi zdjęciami i kostiumami.
Podobało mi się przedstawienie relacji Beth z przybraną matką i panem woźnym (oczywiście łzy się polały na ostatniej scenie z nim związanej)
Główną aktorkę bardzo lubię i sama bym się w niej zabujała :) Jej młodsza wersja też była świetna. W ogóle pierwszy odcinek był moim ulubiony
Całość oceniam na 7-8/10

#seriale #gambitkrolowej #netflix
s.....e - Pewnie wszyscy już widzieliście. Ja skończyłam dzisiaj i myślę sobie, że to...

źródło: comment_1605905607TIETJFoCR45n64BvKFlED8.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
jest sierotą, nie ma nic, adoptują ją biali bogole, wygrywa turniej za turniejem, staje się popularna, w wieku nastu lat ma dom i zarabia krocie, jest w topce szachowej w swoim kraju, każdy facet chce ją wziąć za żonę, jest w topce światowej, wygrywa z ówczesnym mistrzem. Hmm, no ciekawe gdzie tu American Dream...?


@CXLV: Prawdę mówiąc nie mogę się zgodzić. W Twoim rozumieniu American Dream = dorobić się w Ameryce, a jest w tym koncepcie coś więcej. Historia którą opisałeś mogła się wydarzyć wszędzie na świecie, a przecież idea amerykańskiego snu jest oparta na "American exceptionalism" (nie chce mi się na siłę tłumaczyć na polski), założeniu, że Stany Zjednoczone, dzięki wolności osobistej, demokracji, przedsiębiorczości uskutecznianej na wolnym rynku, otwartości na pomysły i kreatywnych emigrantów, wytworzyły wyjątkowe środowisko, które pozwala realizować się w sposób niespotykany nigdzie indziej na świecie. Naturalnie, od czasu narodzin tej koncepcji wiele państw nadgoniło (a nawet przegoniło) Stany, ale taka była właśnie geneza Amerykańskiego Snu.

Moim zdaniem bohaterka, choć odniosła sukces, nie potrzebowała do tego żadnego z wyżej wymienionych elementów które definiują "amerykański styl życia". Wprost przeciwnie, wielokrotnie zaznacza się, że Sowieci zapewniają szachistom jeszcze lepsze warunki (płacą za samo granie w szachy, sale turniejowe to prawdziwe pałace itd.). To prawda, że protagonistka była na początku biedna, ale szachy są egalitarne z definicji, nie potrzeba do tego tworzyć państwa opartego na wolności, równości i
  • Odpowiedz
Laska osiągnęła sukces dzięki temu, że woźny ją nauczył grać w szachy, a ona się na niego #!$%@?ła przez całą karierę. Kij w te 10 dolarów co mu nie oddała ale nie mogła do niego zaglądać co jakiś czas? Jeszcze dodatkowo na końcu pokazane jak dla niego to była ważna relacja. Gdyby nie jej koleżanka to nawet by nie wiedziała, że #!$%@?ł na plecy.
  • Odpowiedz
no kowboj z NYC, co wygląda jak 12 latek z zarostem, to taka trochę beka, no ale nie mogli raczej dać jakiegoś mega męskiego faceta, bo tacy raczej nie grają w szachy zawodowo.


@boguchstein: przecież on wyglądał jak typowy wykopek więc powinieneś się identyfikować
  • Odpowiedz
Wiadomo, fabuła to może typowy, mało realistyczny american dream, a

@starsi_panowie:
Feministyczny, ot kobieta #!$%@? facetów po katach ( ͡° ͜ʖ ͡°) szkoda, że tylko w filmie
  • Odpowiedz