Wpis z mikrobloga

W tej chwili są dwie szczepionki: szczepionka firmy Pfizer która ma 90 procent skuteczności i która musi być przechowywawana w temperaturze -80°C do czego wymagana jest specjalna infrastruktura, oraz szczepionka firmy Moderna której skuteczność wynosi 94,5% i którą przechowywać należy w temperaturze -20°C do czego nie potrzeba specjalnej infrastruktury bo wystarczy infrastruktura do przechowywania innych szczepionek. Na co zdecyduje się rząd? To chyba oczywiste: rząd wybierze szczepionkę firmy Pfizer a urządzenia do jej przechowywania w temperaturze -80°C będzie rządowi sprzedawać po zawyżonych cenach firma brata Szumowskiego, a w transakcjach uczestniczyć będą jeszcze instruktor narciarstwa, Adam Hofman, oraz łańcuch oszustw karuzelowych wyłudzający zwroty VAT złożony z ludzi z Ministerstwa Finansów. Nie wiem czemu akurat tak będzie, choć się domyślam.

#koronawirus #takbedzie #bekazpisu
  • 30
szczepionka firmy Moderna której skuteczność wynosi 94,5% i którą przechowywać należy w temperaturze -20°C


@Trzesidzida: Dzisiaj w radiu coś słyszałem, że może bodajże miesiąc leżeć w normalnej lodówce a w zamrażarce prawie pół roku.

Tylko nie wiem czy przez "normalną lodówkę" rozumiem to samo co dziennikarz z radia.
@Trzesidzida: ale ta od Modeny jest też na tak dalekim etapie testowania? Widziałem jakiś artykuł gdzie się nad nią rozpływali, ale nie napisali o najważniejszym detalu - na jakim etapie jest ta szczepionka? Te 95% jest po 3. etapie testów, czy wyszło im tak z symulacji?
@Trzesidzida: ta od Pfizera wcale nie ma 90% skuteczności. Zaczekaj na peer review. Pfizer ledwie gwarantuje 50%.


@silentpl: mieszasz pojęcia primary endpoint to przekroczenie 50% skuteczności względem placebo (to wynika z projektu badania i wymagań FDA/EMA)

jak nie przejdzie tego endpointu to oblała test i idzie do śmieci, a badanie kończymy

Moderna ma pewnie podobnie ustawiony endpoint

Na podstawie wstępnych danych widzimy że badania będą kontynuowane bo preparaty spełniają kryteria
@Dynamiczny_Edek: tutaj trochę mam żal do Łukasza bo jako osoba która coś tam z nauką miała wspólnego rozumiem to co mówi, ale odbiorca który nie ma wyższego wykształcenia z kierunku ścisłego albo ma ale do studiów przykładał się średnio zrozumie że szczepionka jest niebezpieczna i nieprzetestowana (zresztą Łukasz po łebkach poleciał bo szczepionki na ebolę i polio były badane krócej - i nie sprawdził z czego wynikają te długie lata badań)
@Trzesidzida: niby spoko, ale nie uwzględniłeś jeszcze jednego scenariusza: jak wiadomo nad szczepionką pracują Rosjanie. Jak wiadomo, będzie to najmniej skuteczna szczepionka, pewnie powodująca najwięcej efektów ubocznych, a na dodatek pewnie będzie najdroższa. Dlaczego wobec tego wykluczasz taką możliwość? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Trzesidzida szczepionka firmy Moderna jest znacznie droższa od szczepionki Pfizera, i nie tylko Polska bo wiele innych krajów EU i Ameryki wybrało Pfizera. O ile nie lubię PiSu to ten wpis to lekka manipulacja