Wpis z mikrobloga

roszada daje bezpieczeństwo królowi.


@grigoryi: względne bezpieczeństwo,
ja tam lubię kiedy przeciwnik zrobi roszadę bo już wiadomo które skrzydło atakować

@Marek1991: roszada jest ważna ale nie zawsze warto robić krótką , czasami wydaje długa a czasami lepiej nie robić żadnej
@Marek1991: roszada na początku gry znacząco obniża możiwości ataku na twojego króla - zaczynając od hetmana, przez gońce, które też będą miały dostęp do króla (bo zapewne ruszysz jakimis pionkami), kończąc na koniach i wieżach, które po roszadzie przeciwnika moga nawet od razu dac ci szacha lub co gorsza związać jakąś figure, która akurat ustawisz przed królem. Mat w rogu planszy jest dość trudny, bo wymaga zazwyczaj dwóch figur przecwnika, które
Jak to? Przecież król jest wtedy pod bokiem, więc praktycznie ma mniej możliwości ruchu/ucieczki z szacha


@Marek1991: Jeśli nie zrobisz roszady, to bardzo szybko król zostanie sam na środku planszy, bo wyprowadzisz inne figury zeby mieć czym grać. Jasne, król niby ma dookoła miejsca na które moze przejść, ale póki na planszy jest hetman, są wieże i gońce, to jest to raczej złudzenie, bo te figury blokują całe linie i przekątne.
@Marek1991: Obczaj sobie jakieś materiały dla początkujących. Co robić, a czego nie robić w otwarciu, jakieś podstawowe taktyki i maty i można grać i przegrywać( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Marek1991: zacznij od zagadek szachowych, później zagraj sobie jedna albo dwie gry z komputerem na pierwszym poziomie, a później zagraj sobie z ludzmi jakis classical z czasem 15+15 np (wgl ja osobiscie bardziej polecam lichess.org, bo jest w zupelnosci darmowy, no ale chess.com tez jest ok, ale oferuje jakies platne rzeczy z tego co wiem)