Wpis z mikrobloga

Dziś piątek trzynastego, dla niektórych pechowy przesąd. Ale cofnijmy się w czasie i dowiedzmy się skąd to się wzięło.

13 października 1307 roku aresztowano rycerzy zakonu Templariuszy kłamliwie oskarżonych przez francuskiego króla - Filipa IV, który puścił ścieme, pomówił ich do papieża Klemensa V. Król Francji oskarżał zakon o herezje, pedalstwo, magie, dzieciobójstwo, wyrzeczenie się Chrystusa, bezczeszczenie krzyża, czczenie demona o imieniu Baphomet. Mistrz zakonu Jacques de Molay uwięziony w lochach twierdzy Temple i poddany torturom przyznał się do większości oskarżeń, lecz co do pedalstwa się nie przyznał. Prawda jednak może być troszkę inna ponieważ Filip IV był bardzo zadłużony u templariuszy a był pusty w ryj, więc bardziej mu się opłacało przekonać papieża do swojej racji i zagarnąć skarb templariuszy i pozbyć się przy tym długu mordując wszystkich Templariuszy. Kiedy papież wysłał swoich własnych delegatów do prowadzenia śledztwa Molay i wielu innych zakonników wycofało swoje wcześniejsze oświadczenia, argumentując, że zostały one wymuszone torturami. Po latach więzienia i slectw, mistrz zakonu Templariuszy spłonął na stosie a toż przed śmiercią przeklął króla Francji i papieża oraz ministra ówczesnej policji - rycerza.
Papież zmarł miesiąc później z powodu dyzenterii, , a jego ciało zostało spopielone na katafalku przez piorun, który wpadł przez okno kościoła. Niektóre źródła podają, że przyczyną śmierci było otrucie przez mnicha, który dosypał trucizny do wina mszalnego Klemensa. Natomiast w kilka miesięcy po spaleniu de Molaya Filip IV zmarł 29 listopada 1314 roku, prawdopodobnie na skutek wylewu krwi do mózgu. Klątwa mistrza templariuszy miała dotyczyć również potomków Filipa IV, aż do 13. pokolenia. Natomiast Wilhelm de Nogaret ( minister policji) zmarł w rzeczywistości w 1313 roku.

Tekst zaciągnięty z wikipedii oraz własnej interpretacji.

#historia #piatek13go #legenda #tempariusze #zakon #sredniowiecze #
  • 3
@Pan_Orama: Co prawda to Astra g 2000 rok, samochód od około 2 lat mam, ostatnio to uszczelkę pokrywy zaworów wymieniałem bo trochę przecieki były, a tak to nic bo wszytko śmigało jak miało, jeszcze zalałem do pełna :D