Wpis z mikrobloga

Wiecie za co najbardziej nienawidzę facebooka? Za dobijanie koncepcji tradycyjnego forum internetowego. Dostęp do treści zgromadzonych na facebookowych grupach jest niemożliwy za pośrednictwem wyszukiwarki google, trzeba najpierw zapisać się do X grup, licząc, że uda się znaleźć coś na interesujący nas temat. Cała treść która kiedyś gromadzona była na wielu niezależnych forach dzisiaj jest w pełni uzależniona od facebooka: jego decyzji o istnieniu tej treści jak i w ogóle od istnienia samego facebooka. Cała produkowana treść jest pod nadzorem jednej, skretyniałej facebookowej administracji.

Dawniej wyglądało to zupełnie inaczej: niemal każda dziedzina miała swoje forum, a nawet kilka. Treści były łatwo dostępne i archiwizowane latami. Za pomocą wyszukiwarki internetowej do dzisiaj można trafić na interesujące nas tematy. Administracja i moderacja zachowywała się różnie, ale jak coś się nie podobało, to zawsze można było przenieść się na inne forum, czy nawet założyć własne.

A tak na marginesie, to kiedyś wydawało mi się, że internet jest gwarantem wolności słowa. Wystarczyła jednak dekada, żeby większość ruchu internetowego skanalizować na jednym, dokładnie manipulowanym i kontrolowanym portalu.

#internet #facebook #forum #opinia #polska #europa #swiat
  • 37
  • Odpowiedz
Ok boomers, wszystko byście chcieli mięć na wyciągnięcie rączki, szkoda że sami od siebie gówno dajecie


@bobikufel: ale o czym Ty piszesz? Narzekanie na to, że internet cofa się w rozwoju to boomerstwo? xD
  • Odpowiedz
@wjtk123: wiesz za co nienawidzilem tradycyjnych for internetowych? Ze dobily koncepcje usenetu. To bylo cos pieknego informacja w postaci tekstowej dostepna w wygodny sposo i latwo dajaca sie indeksowac.
Roznorodne programy kliencie ktore dawaly duza dowolnosc korzystania. Wygodny sposob dyskusji mechanizmy watkow a takze wbudowane narzedzie do moderacji.
A potem przyszlo phpbb by przemo dla troglodytow i usenet zdechl...
  • Odpowiedz
@wjtk123: wszystko ma plusy dodatnie i ujemne czasem niektórzy śledzą kilkanaście grup na raz i mają fejsa klikają grupy i wchodzą tam gdzie chcą, a jak masz niezależne fora musisz pamiętać adres strony i do każdego fora osobne konto jest, a to pewne utrudnienie, co nie zmienia faktu że fora były lepsze pod względem przeszukiwania treści. Z drugiej strony mogło się zdarzyć że na forach była jakaś #!$%@? moderacja albo coś
  • Odpowiedz
@wjtk123
Grupy na FB mają swoje zalety:
- nie musisz zakładać konta na każdym forum które cię interesuje, masz łatwiejszy dostęp do treści
- użytkownicy są bardziej aktywni i szybciej dostaniesz pomoc

wady:
- nie da się posegregować tematów na działy
- nie znajdziesz odpowiedzi wpisując pytanie w google
  • Odpowiedz
@Skir02: Akurat spadek popularności tego forum nie jest spowodowany tym że ludzie odeszli na fb a problemami technicznymi i podejściem administracji do sytuacji gdy był szczyt popularności.
Do tej pory gdy szukasz czegoś o prywatnych serwerach, oszustwach w języku polskim to praktycznie zawsze wyskakuje w wyszukiwarkach to forum.
  • Odpowiedz
ale o czym Ty piszesz? Narzekanie na to, że internet cofa się w rozwoju to boomerstwo? xD


@Kajtosz: dokładnie, kiedyś to było kurła, nie to co teraz w tych interneteach same gówno, myśmy to robyly na forach a teraz sie w dupach poprzewracało jakieś fejsbukowe grupki, kiedyś to było kurła
  • Odpowiedz
@bobikufel: ale to nie jest boomerskie "o kiedyś to były czasy teraz to nimo czasów" Fora były obiektywnie lepsze pod względem dostępu do informacji, przechowywania i łatwości wyszukiwania, nie mówiąc już o tym, że upadek facebooka spowoduje utratę wszystkich tych danych. Masz jakieś argumenty oprócz ok boomer?
  • Odpowiedz
@Kajtosz: tak
-zrób własne fora,
-poszukaj osób które robią własne fora dalej niż pierwsza strona googla
-zaproponuj rozwiązanie

Sam jesteś odbiorcą, a nie twórcą i tylko narzekasz jak typowy boomer.
Skoro TAK WIELE OSÓB zauważa brak i nadal nie daje tych narzędzi forumowych to są 2 powody:
-są leniwymi #!$%@? i im sie nie chce
-jest to dla nich za trudne a nie chce im się płacić za kogos kto to
  • Odpowiedz
@wjtk123: Nigdy nie lubiłem formuły forów, jak dla mnie to była ona niewygodna już 15 lat temu, nawet bez obecności Facebooka bardzo rzadko z nich korzystałem. Dzisiaj jest poza tym mnóstwo różnych sposobów na zdobycie konkretnych informacji poza FB - masz dedykowane strony i artykuły, Wikipedie i Wikie powstałe na jej bazie etc. Z forów korzystam raz na ruski rok, jak mam jakiś specyficzny problem komputerowy i wyczerpałem inne, prostsze i
  • Odpowiedz