Wpis z mikrobloga

#browarze #piwowarstwo Dziś chmieliłem na zimno aipe (30g citry, 30 simcone, 30 amarillo). Poziom blg od zlewania na cichą nie spadł i wynosi 5, początkowe było 16. Spróbowałem przy okazji troche brzeczki i wcale nie taka chmielowa jak bym się spodziewał, moze to chmielenie na zimno podkręci smak? W sobotę butelkuję aipe i zlewam sasiona na cichą. Na refermentację pewnie dam 3g cukru/0,5 piwa. Piwka od 1,5 tyg trzymam w temp ok 18oC, choc pewnie w nocy przez uchylone okno spada do ok 12.
karolhh - #browarze #piwowarstwo Dziś chmieliłem na zimno aipe (30g citry, 30 simcone...

źródło: comment_1605034878N2FRgYplyDchwOBc2e8Kzp.jpg

Pobierz
  • 8
Spróbowałem przy okazji troche brzeczki i wcale nie taka chmielowa jak bym się spodziewał


@karolhh: a ile i jak dawałeś przy warzeniu?

moze to chmielenie na zimno podkręci smak?


da przede wszystkim aromat, bo alfa-kwasy odpowiedzialne za goryczkę rozpuszczają się w temperaturze powyżej 80 stopni, tak mówi teoria, chociaż moje subiektywne odczucia są takie, że trochę goryczkowości też przy chmieleniu na zimno przechodzi do piwa, ale to pewnie subiektywne odczucie, tak
@karolhh: jeśli na burzliwej miałeś takie skoki temperatury to piwo mogło niedofermentowac. Jakie drożdże dawałeś? Ogólnie w trakcie fermentacji powinno się stopniowo podnosić temperaturę. Obniżenie temperatury może spowodować, że drożdże się "rozleniwią" i nie dojedzą wszystkiego. No i skoki temperatury o 6 stopni to dużo.