Aktywne Wpisy
Jankowalski715 +786
"Uważam, że podatek katastralny od trzeciego mieszkania powinien być. Mam badania - trzy i więcej mieszkań w Polsce ma 0.8% ludzi. WSZYSCY CI, KTÓRZY MÓWIĄ, ŻE KATASTER ZRUJNUJE POLAKÓW, TO JEST NIEPRAWDA - MNIEJ NIŻ CO SETNY POLAK MA TRZY LUB WIĘCEJ MIESZKAŃ" Ciocia Kasia krótko na temat antyspekulacyjnego podatku katastralnego.
https://x.com/Jan_co_pyta/status/1907689770492272901
#nieruchomosci
https://x.com/Jan_co_pyta/status/1907689770492272901
#nieruchomosci


Gmeras +532
Odcinek V: Wybory prezydenckie w USA w 1888 roku – Benjamin Harrison vs Grover Cleveland
W kolejnym odcinku cyklu zbliżamy się już do końcówki XIX wieku i wyborów z 1888 roku, które zyskały rozgłos w wyniku ujawnionego zjawiska kupowania głosów przez ludzi jednego z kandydatów i przyczyniły się do wprowadzenia w USA tajnych kart do głosowania.
Urzędujący od 1884 roku prezydent Grover Cleveland dzięki stosunkowo otwartej polityce obniżania ceł i reformie służby cywilnej, a także niewątpliwie dzięki urokowi swojej o 27 lat młodszej małżonki, Frances Folsom, jako pierwszy demokrata od 1840 roku uzyskał ponowną nominację w wyborach prezydenckich.
Rywalem Clevelanda z ramienia Partii Republikańskiej został Benjamin Harrison – były senator z Indiany, popularny wśród weteranów uczestnik wojny secesyjnej, znany z umiejętności do klarownego przekazywania wyborcom postulatów swojej partii. Nie bez znaczenia było również jego pochodzenie – Indiana była wówczas tzw. swing state i przypadało na nią 15 z 401 głosów elektorskich.
W tamtych czasach karty do głosowania w większości stanów były drukowane i dystrybuowane przez partie polityczne – różniły się od siebie designem, zawierały wyłącznie nazwiska kandydatów danej partii, miały też często wydrukowane partyjne hasła, w związku z czym nie były to karty wyborcze w dzisiejszym rozumieniu i nie mogło być mowy o ich tajności. Jeżeli ktoś chciał głosować na demokratę, to pobierał kartę od przedstawiciela tej partii, jeżeli na republikanina – kierował swe kroki w kierunku ludzi GOP i udawał się do lokalu wyborczego już z kartą do głosowania w ręku.
Oczywiście taki system stwarzał duże pole do nadużyć – mianem tzw. floaters (ang. to float oznacza „unosić się na wodzie”) określano wyborców, którzy otwarcie deklarowali swoje poparcie dla kandydata tej partii, która będzie w stanie zapłacić więcej za ich głos.
Krótko przed wyborami William Wade Dudley, skarbnik Krajowego Komitetu Republikanów, wysłał do lokalnych działaczy Partii Republikańskiej w Indianie jasne instrukcje co do przekupywania floatersów – jak „grupować ich w piątki”, jak opłacać i jak przypilnować, żeby faktycznie oddali głos na republikanów. Kopia listu Dudleya dostała się w ręce demokratów, którzy nagłośnili sprawę w mediach.
Ostatecznie Harrison zwyciężył w Indianie z przewagą zaledwie 2 348 głosów w głosowaniu powszechnym (0,44% całości), jednak Cleveland nie zdecydował się podważyć wyniku wyborów – jego rywal w całym kraju zdobył 233 głosy elektorskie przy 168 głosach elektorskich Clevelanda, więc 15 głosów z Indiany nie było decydujące dla wyniku wyborów krajowych i prezydentem został Harrison.
O porażce urzędującego prezydenta zadecydował inny swing state – jego macierzysty Nowy Jork, na który przypadało aż 36 głosów elektorskich, wygrany przez Harrisona przewagą 14 373 głosów w głosowaniu powszechnym (1,09% całości). I chociaż obydwie partie były oskarżane o korumpowanie wyborców również w tym stanie, to nie było na to tak twardych dowodów, jak w przypadku Indiany.
Oczywiście przypadki kupowania głosów znane były już wcześniej, ale zdaniem historyków proceder nigdy przedtem nie rozrósł się na taką skalę, jak w roku 1888. Wybory te przyczyniły się do rozpowszechnienia we wszystkich stanach tajnych kart do głosowania – jednolitych, z nazwiskami wszystkich kandydatów, na których wyborca zaznaczał swój głos w sposób tajny, wydawanych przez organy wyborcze, a nie przez partie.
W kolejnych wyborach prezydenckich, w których Cleveland zrewanżował się Harrisonowi, głosowanie było tajne w 38 z 44 wybierających wówczas stanów.
Na zdjęciu poniżej: karty do głosowania na poszczególne partie w wyborach w 1888 roku.
*
Odcinek I: Rok 1800: Jefferson vs Burr
Odcinek II: Rok 1824: Adams vs Jackson
Odcinek III: Rok 1860: Lincoln vs Breckinridge
Odcinek IV: Rok 1876: Hayes vs Tilden
*
#amerykanskiehistorie #historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #wybory
źródło: comment_1605006990SN5mq2FVWaxX61PuHMqRwi.jpg
Pobierzhttps://www.wykop.pl/wpis/53385611/10-najbardziej-kontrowersyjnych-wyborow-prezydenck/#comment-189325355
https://www.wykop.pl/wpis/53367289/dzien-dobry-mirabelki-i-mirki-od-kilku-dni-caly-sw/#comment-189257041