Wpis z mikrobloga

Jako, że temat jest pokrewny z wykonywaną przeze mnie pracą i się tym interesuje, postanowiłem założyć tag na wykopie. Można obserwować ( ͡° ͜ʖ ͡° )*: #kapitanzabek

Krótko o mnie: Kapitan Ząbek. Porady, wskazówki i ciekawe wpisy o higienie jamy ustnej.

Pierwszy wpis na tagu chciałbym dedykować nitkowaniu. Na techniki szczotkowania jeszcze przyjdzie czas, natomiast nitkowanie to aspekt, który jest często pomijany w higienie jamy ustnej, a to właśnie resztki pokarmów są przyczyną powstawania ubytków próchnicowych na powierzchniach stycznych zębów.

WYBÓR NICI

Tutaj głównie wyróżniamy dwa rodzaje nici:
1. klasyczna "sznurkowa"
2. taśmowa- polecana do ciasnych przestrzeni międzyzębowych, mocno stłoczonych zębów

Ponadto rozróżniamy nici: woskowane- lepiej wchodzą między zęby, pęczniejące(expand)- lepiej oczyszczają oraz fluorowane.

NITKOWANIE

Nitkujemy przynajmniej raz dziennie. Najlepiej robić to przed wieczornym myciem zębów, aby fluor z pasty wszedł w oczyszczone przestrzenie międzyzębowe.

1.odmierzamy 50cm nici
2.nawijamy na palce wskazujące
3.mocno napiętą nić wprowadzamy ruchem góra-dół w przestrzeń miedzyzębową. Robimy to pewnym szybkim ruchem. Prowadzimy nić po ściance zęba
4.wyginamy nić w kształt litery U
5.nadal lekko napiętą wyciągamy po ścianie zęba, lekko na nią napierając
6.powtarzamy ruch 3-4 razy w tej samej przestrzeni, dopiero wtedy przechodzimy do następnego zęba

Na koniec dodam jeszcze, że bardzo ważne jest aby dobrze napiąć nić. Bez tego będzie się strzępić lub nie wejdzie nam prawidłowo pod dziąsło. Jeśli mimo mocno napiętej nici nadal macie problemy z jej wprowadzeniem/strzępi się, radziłbym zapisać się na wizytę u stomatologa, bo wypełnienie może być nieszczelne, a pod nim rozwijać się próchnica

Wiem, że trudno jest to wytłumaczyć opisowo. Sam długo się tego uczyłem, dlatego mam jeszcze w planach zrobienie fotorelacji krok po kroku jak prawidłowo nitkować zębiszcze( ͡° ͜ʖ ͡°) Postaram się jeszcze w tym miesiącu zrobić jakieś rozdajo.

Dajcie znać o czym chcecie poczytać i na jaki temat o higienie zębów mógłbym poruszyć. Peace.

#zeby #nitkowanie #stomatologia
KapitanZabek - Jako, że temat jest pokrewny z wykonywaną przeze mnie pracą i się tym ...

źródło: comment_1604767361s82f4x3pCryxqq2Ud2oCPd.jpg

Pobierz
  • 51
@KapitanZabek: co sądzisz o używaniu past bez fluoru. Mam na myśli konkretnie pastę Biorepair firmy Coswell (w wersji Plus albo Night). Używam ich od ok 3 lat i ostatnio zacząłem zastanawiać się nad tym czy nie byłoby warto raz na kilka tubek zastosować jakąś dobrą pastę z fluorem? Masz swoje zdanie w tym temacie bo bardzo mnie interesuje czy w przypadku stosowania produktów opartych na hydroksyapatycie fluor ma jakieś znaczenie (tzn
@KapitanZabek: Ciekawe ile osób po tym opisie pociśnie na spotkanie przyczep nabłonkowy- nić dentystyczna. W dzisiejszych czasach gdzie na yt jest wszystko lub nawet infografiki opis słowny jako instruktaż jest mega niespecyficzny. Mogłeś wrzucić jakieś link, grafiki. Szczególnie przy tak wymagającej i delikatnej sprawie jak nitkowanie które może być niebezpieczne. ;)
@KapitanZabek: mistrzu mam pytanie na luzaku: napiąć nitkę między dwoma wskazującymi palcami, wsadzić ją między zęby i wygiąć w kształcie litery u i ruchem w stronę języka wysunąć nitkę i tak 4-5 razy, a czy wymieniać wygięcie tej litery U? W sensie czyszcząc szczelinę między kłem a siekaczem 4 razy czyszcic powierzchnię kła a potem znów w tej samej szczelinie 4 razy powierzchnie siekacza? Plus po oczyszczeniu szpary "przesunąć" nitkę na
@tosiaczek-prosiaczek: oba czyszczą przestrzenie międzyzębowe, ale według mnie irygator nie zastąpi nici. Warto używać obu, bo się fajnie uzupełniają


@KapitanZabek: to jeszcze pytanie bo są irygatory czyszczące strumieniem (chyba większość) i irygator philipsa (czyści strzałami wody wymieszanej z powietrzem) - co lepsze?
@KapitanZabek: jak to jest z kamieniem nazębnym? Czy można całkowicie uniknąć jego osadzania czy to będzie zależało np od higieny, spożywanych pokarmów czy może to sprawa indywidualna dla każdego?

Czy pasty wybielające (blanX, Opalescence)są szkodliwe dla szkliwa?

Czy pasty z technologią NovaMin są skuteczne czy to tylko chwyt marketingowy?
@KapitanZabek:

Używam szczotki sonicznej i irygatora. Jak chodzę na coroczną wizytę u higienistki na piaskowanie skaling i fluoryzacje to się mnie za każdym pyta ile razy dziennie myję zęby i czym , że nie mam kamienia. Ale nie o to tym mowa. Od 2 lat widzę, że używają takich piankowych wkładów i tej pianki https://dentalplace.pl/pl/p/Pianka-do-fluoryzacji-Floam-125g/785 , czy jeżeli sobie to kupię to co jaki czas można przeprowadzać fluoryzacje?
@siej: myślałem nad tym, ale nie chciałem podpinać czyjejś pracy pod mój wpis. Zrobię instruktaż w postaci zdjeć/gif w wolnej chwili :)

@windforce: manualne, elektryczne czy soniczne. Różnica według mnie minimalna w efektywności czyszczenia, kwestia wygody i osobistych odczuć. Ja używam manualnej na zmianę z elektryczną.

@kt13: Trudno coś poradzić w takim wypadku przez internet. Odradził nić i polecił irygator? Soniczne są delikatniejsze dla dziąseł, chociaż większość elektrycznych ma
ciekawie się zapowiada. Może coś o szczoteczkach elektrycznych i sonicznych? Różnice? Która lepiej myje?


@bercikk: Jakiś czas temu gdy chciałem kupić szczoteczkę to robiłem mały 'research' i generalnie nie ma dużych różnic między szczoteczkami sonicznymi i rotacyjnymi (w przeciwieństwie do ulotek reklamowych które obiecują gruszki na wierzbie). Muszę nadmienić że większość badań jest dość krótka i trwa co najwyżej 3 miesiące podczas których mierzone jest kilka parametrów. Niemniej jednak konkluzja jest
@KapitanZabek: Potrzebuje nici jeżeli mam strasznie małe przestrzenie między zębowe a używam praktycznie cały czas wykałaczki plastikowej? (Zęby prawie nachodzą schodkowo na siebie). Próbowałem jej używać ale zawsze nić utyka i prędzej wyrwę zęba albo plombę niż nić. Później miałem problem usunąć pojedyncze włókna spomiędzy zębów.