Wpis z mikrobloga

Trzymaj żelazo z dala od jąder !

O zbędnej suplementacji żelaza, która wywołuje nowotwory, przy mechanizmie odkładania żelaza w tkankach miękkich i wydzielaniu silnych wolnych rodników, przykładowo w jądrach u mężczyzn.

https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2020/03/09/nadmiar-zelaza-niszczy-mitochondria.aspx

Istnieje pandemia suplementowania wszystkiego na wszystko. Tak jak w przypadku niektórych substancji np. witaminy D możemy mówić o jej deficycie, na skutek braku możliwości krótkiego naświetlania się w południe, tak absurdalnie rozszerza się objawy pozornie powiązane z anemią zależną od braku żelaza na każde inne braki w organizmach obywateli i zaleca się suplementację żelaza nawet przy niewielkich jego brakach we krwi.

Gdy niedokrwistość narasta powoli, jej objawy są z reguły mało nasilone i obejmować mogą uczucie zmęczenia, osłabienie, duszność i mniejszą wydolność fizyczną


https://pl.wikipedia.org/wiki/Niedokrwisto%C5%9B%C4%87

Takie objawy mogą dotyczyć jakichkolwiek braków, a co leci jako suplement na początku: żelazo.

Co istotne samo stwierdzenie obniżenia żelaza we krwi (poniżej wartości referencyjnej) nie musi oznaczać braku wystarczającej ilości żelaza w organizmie (tkankach), organizm reguluje ilość krążącego żelaza we krwi i może znacznie obniżać jego ilość, z bardzo różnych powodów:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-krwi/152174,niedokrwistosc-chorob-przewleklych

Dopóki krew nie wykaże spadku czerwonych krwinek, ewentualnie ich objętości, nie suplementacja żelaza powinna być pierwszym ruchem przy obniżonym poziomie żelaza we krwi.

Jeśli nie żelazo to co, w skrócie witaminy ABCDE, opiszę za jakiś czas jak ważne aby pobierać witaminy naturalnie i suplementację traktować rzeczywiście jako dodatek. Ale na przykładzie wchłaniania żelaza jako alternatywę podaję witaminę C lub (lepiej) konsumpcję kwaśnych owoców i warzyw.

Jeśli pacjent wykazuje braki żelaza (o ile nie ma poważnej hemochromatozy) we krwi można mu zasugerować przyjmowanie do posiłku jakiś sensownych (nie bardzo dużych) ilości witaminy C. Standardowo z pożywienia wchłaniamy 10% żelaza, a witamina C zwiększa to wchłanianie i zazwyczaj to będzie wystarczające. Kwaśne owoce, witamina C, a także inne kwaśne substancje są istotne, bo jako antyoksydanty chronią nasze komórki przed negatywnym kancerogennym oddziaływaniem żelaza.

Chcesz lekko podnieść ilość żelaza we krwi, to nie zwiększaj od razu jego ilości w przewodzie pokarmowym, ale lekko dokwaś dietę i wchłoń jednocześnie antyoksydanty, które ochronią twoje komórki przed reaktywnością wchłanianego żelaza. Nie jest przypadkiem, że wchłanianiu żelaza naturalnie towarzyszy wchłanianie antyoksydantów np. witaminy C ...
Przy większych brakach witaminę C można połączyć z gorzką czekoladą, czy innymi produktami zawierającymi więcej żelaza.

Nie trzeba być chorym na hemochromatozę, aby podaż żelaza nam zaszkodziła, poniżej linki do badań, gdzie wskazuje się na korzyści braku sztucznej suplementacji żelaza lub nawet obniżenia poziomu żelaza.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hemochromatoza_dziedziczna
https://hemochromatoza-badanie.pl/nieplodnosc-i-zaburzenia-funkcji-seksualnych/
https://www.spandidos-publications.com/10.3892/ijo.2019.4720
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180412140623.htm
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0085253815462477
https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12885-019-5642-0
https://www.futurity.org/iron-levels-prostate-cancer-1773212-2/
https://cebp.aacrjournals.org/content/23/1/12
https://cancerres.aacrjournals.org/content/canres/48/15/4168.full.pdf

Dbajmy o siebie rozsądnie.

#movember #zdrowie #medycyna #zelazo #nowotwory
  • 3
@unfolding: Bo wielu to wie, ale celowo truje swoich pacjentów (ʘʘ)

Oczywiście zwykle to brak świadomości i jednocześnie bardzo duże ograniczenia możliwości diagnozowania.

Temat jest ciekawy, rozwojowy w kierunku innych mikroelementów.

Niektóre cięższe pierwiastki są nam niezbędne, ale organizm potrzebuje wiele wysiłku władować w bezpieczne ich użytkowanie i ma limity przeróbki, podobnie jak z innymi zagrożeniami (czynnikami narażenia).