Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Dostałem oferte pracy w korporacji w Szwajcarii i zastanawiałem się czy 210,000 chf rocznie (13 miesięcy) to dużo czy mało? Czy prosić o więcej czy może brać w ciemno? Sektor finansowy

#emigracja #szwajcaria #korposwiat

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5fa56b58cf3e81000b60cbe6
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Wesprzyj projekt
  • 19
  • Odpowiedz
życie w Szwajcarii jest bardzo drogie. Sami rodowici mieszkańcy jeżdżą w weekend na zakupy do Niemiec czy Francji. Poczytaj bloga szwajcarskie bli bla blu


@bitcoholic: Jest drogie, ale przy zarobkach na poziomie trzykrotności średniej szwajcarskiej pensji nie ma to większego znaczenia.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: nie wiem gdzie ta oferta ale pewnie zurych. Mieszkanie ogarniesz za 2000 CHF, ubezpieczenie zdrowotne 400 chf. Reszta to życie. Ja na życie wydaje 500 chf miesięcznie na zakupy i drugie 500 chf na jedzenie w pracy i knajpach. Brałbym od razu
  • Odpowiedz
RudyJabol: Bardzo dobra stawka. Z tym ze spróbuj wynegocjować mieszkanie na parę pierwszych miesięcy. Bo w tych popularnych miastach typu Zurych, Genewa, Bazylea, czy nawet Lozanna i Berno jest ciężko znaleźć. Spytaj tez o kontrakt. Bo jak terminowy to jest duża szansa na dostanie pozwolenia typ L, a z tym o normalne mieszkanie jest bardzo ciężko.

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  • Odpowiedz
@samuray: a jak to jest z tym ubezpieczeniem zdrowotnym? jeśli w wyliczeniu stawki na kontrakcie mam coś takiego jak "AHV Social security" -> 5.275% -> to jest to równe ubezpieczeniu zdrowotnemu czy trzeba myślisz coś dodatkowo wykupić?
  • Odpowiedz
@Leniwiec1: i tak musisz zapłacić dodatkowe ubezpieczenie, tak to po prostu działa. Temat długi jak rzeka ale generalnie te 400 dodatkowo co miesiąc będzie schodziło z konta. Z mieszkaniami jest ciężko ale bez przesady. W razie co pomieszkasz 2 tyg na airbnb i na miejscu pochodzisz trochę i coś znajdziesz. Wiem ze szukasz dziury w całym ale tu jej nie ma. Jak robota jest pewna ze nie wywala po 2 tygodniach
  • Odpowiedz
@samuray: dzięki za info. ja akurat nie jestem autorem wpisu, ale też aktualnie rozważam pracę w tym kraju, głównie ze względów - o jakich mówisz - nie tylko kasa, bo tutaj też mam dobrą. Chodzi o poziom wielu usług w kraju, świadomość społeczeństwa o wspólnej własności itp. itd. miłego
  • Odpowiedz
@Leniwiec1: AHV to ubezpieczenie społeczne (emerytury/renty/bezrobocie) i jest pobierane za pośrednictwem pracodawcy, a ubezpieczenie zdrowotne płacisz samodzielnie i ono nie ma związku z twoją pensją (wszyscy mają takie same stawki).
  • Odpowiedz