Wpis z mikrobloga

@Gaku745: No ale w tym twoim wymyślonym społeczeństwie przecież produkowane będzie wszystko tak samo, jak i teraz jest produkowane. Nawet jakbyś to w jakiś sposób "uspołecznił", to kto mi zabroni powiedzieć, że od dziś ta fabryka jest moja i ja czerpie z niej zyski, a jak sie komuś nie podoba, to ci panowie mnie obronią?

@4d70c20916ae4e859918711a35165f21: Przecież to jest tylko sugestia. Sugerujesz, że ludzie się do niej grzecznie
  • Odpowiedz
No ale w tym twoim wymyślonym społeczeństwie przecież produkowane będzie wszystko tak samo, jak i teraz jest produkowane. Nawet jakbyś to w jakiś sposób "uspołecznił", to kto mi zabroni powiedzieć, że od dziś ta fabryka jest moja i ja czerpie z niej zyski, a jak sie komuś nie podoba, to ci panowie mnie obronią?


@TenTypZez: Raczej to co byś zrobił byłoby kradzieżą własności kolektywnej, i w pojedynkę byś się bronił,
  • Odpowiedz
@Gaku745: Dlaczego nie? Skoro nie ma policji i wojska, zbierając grupkę uzbrojonych ludzi do obrony własnych interesów mam ogromną przewagę, a przejmując jakiś duży zakład, a potem kolejne, mogę spokojnie obsypać korzyściami swoich żołnierzy, aby bardziej opłacało im się być ze mną, niż z anarchokomuną. Choćby z tego powodu, że mniej osób do podziału zysku.
  • Odpowiedz
Dlaczego nie? Skoro nie ma policji i wojska, zbierając grupkę uzbrojonych ludzi do obrony własnych interesów mam ogromną przewagę, a przejmując jakiś duży zakład, a potem kolejne, mogę spokojnie obsypać korzyściami swoich żołnierzy, aby bardziej opłacało im się być ze mną, niż z anarchokomuną. Choćby z tego powodu, że mniej osób do podziału zysku.


@TenTypZez: Dlatego że po co mają inni ludzie się uzbrajać w TWOIM interesie?

Dodatkowo w anarchii
  • Odpowiedz
@Gaku745: Bo to będzie też w ich interesie. Po prostu dam im więcej, niż dostawali by z kolektywnej własności. Choćby z tego powodu, że 100 żołnierzy z karabinami spokojnie obroni się przed 1000 robotników z młotkami. Ty serio nie rozumiesz tego, że to jest naturalny proces? Jak nawet doprowadzisz do maksymalnej entropii w rozkładzie środków, to zawsze jedna osoba może sięgnąć po środki drugiej osoby. Albo 100 osób sięgnąć po
  • Odpowiedz
Bo to będzie też w ich interesie. Po prostu dam im więcej, niż dostawali by z kolektywnej własności.


@TenTypZez: To jest matematycznie niemożliwe xD

W jaki sposób chcesz zbrojnej bandzie dać więcej, niż dostaliby
  • Odpowiedz
@Gaku745: bo wiesz, dobra nie są produkowane równomiernie na km^2 tylko w konkretnych miejscach. Poza tym dobra są ograniczone, więc jak wezmę coś ja, to nie będzie miał tego ktoś inny. Z jednej fabryki produkowane są dobra dla tysięcy ludzi, a mogę przejąć ją całą i zamiast na te tysiące ludzi, podzielić to na 100 ludzi, a jak ktoś się oburzy, to będziemy się bronić. W czym problem?

Serio, to
  • Odpowiedz
@Gaku745: No tak, matematyka i historia widocznie nie są mocną stroną anarchistów ( ͡° ͜ʖ ͡°). Możesz to sobie dowolnie zasymulować i zawsze wyjdzie to samo. Ludzie nie są równi, więc nie jest tak, że każdy będzie w stanie obronić się przed każdym. Jeżeli na jakimś terenie znajdą się jacyś buntownicy i będą np okradać i napadać sąsiadów, to w końcu mieszkańcy stwierdzą, że przydałoby się
  • Odpowiedz
@TenTypZez:

Z jednej fabryki produkowane są dobra dla tysięcy ludzi, a mogę przejąć ją całą i zamiast na te tysiące ludzi, podzielić to na 100 ludzi, a jak ktoś się oburzy, to będziemy się bronić.


W takiej sytuacji są trzy wyjścia:
1)Jeśli nie będzie to fabryka produkująca kluczowe dla życia produkty to może zostać zbojkotowana i Twoi ludzie udławią się tymi produktami nie mogąc
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Gaku745: W znaczeniu ze6 siła jest wprost proporcjonalna do wysokości wieżowców i ludzi, tylko drugi wykres jest przybliżony? To w sumie się nawet zgadza.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 102
@Gaku745: Jak czytam Twoje wpisy, to coraz bardziej się skłaniam ku temu, że nie komunizm, nie akap, ale anarchizm jest najbardziej utopijny. XDDDDD Przecież to jakieś pobożne życzenie.
  • Odpowiedz
Dlatego że po co mają inni ludzie się uzbrajać w TWOIM interesie?


@Gaku745:
Bo sam nie dam rady. A w kupie siła.
@TenTypZez:
Jak zapanuje anarchia to pisz priv, już masz jednego od czarnej roboty ;)
  • Odpowiedz
@deryt: Spoko, na szczęście póki co nam to nie grozi. Anarchię widzę jedynie w scenariuszu globalnej katastrofy, która by zdziesiątkowała ludzkość do 10% populacji, albo mniej. I to tylko krótkotrwale, zanim naturalnie zaczną tworzyć się społeczności.
  • Odpowiedz