Wpis z mikrobloga

@Dumdeedum: Dvorak czy nawet Colemak jest layoutem pozwalającym na lepsze tempo pisania niż QWERTY, który został wymyślony głównie po to, by maszyny do pisania się nie zacinały - litery ułożone pionowo (później lekko na skos - tak jak dzisiejsze klawiatury) miały jak najrzadziej występować obok siebie we wstukiwanych wyrazach, czyli QWERTY z założenia miało spowolnić pisanie.

To, że Dvorak wydaje się kosmiczny wynika tylko i wyłącznie z przyzwyczajenia, że QWERTY
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ramone: @Amasugiru właściwie już odpowiedział na Twoje pytanie. Układ Dvoraka jest zoptymalizowany dla maksymalnej szybkości. Zobacz że np. wszystkie samogłoski masz cały czas pod palcami lewej ręki.

To, że Dvorak wydaje się kosmiczny wynika tylko i wyłącznie z przyzwyczajenia, że QWERTY jest jedynym słusznym layoutem.


@Amasugiru: otóż to. Ucząc się pisać bezwzrokowo uczyłem się od razu na Dvoraku, dla mnie nie ma w nim nic dziwnego.
  • Odpowiedz
@PazazelAzuzu: nie wiem czy są jakiekolwiek sensowne statystyki tego dotyczące, ale wątpię żeby był gorszy niż qwerty. Ale zauważyłem, że 80-90% (nie mierzyłem) kliknięć lewą ręką mam w środkowym rzędzie (są tam wszystkie samogłoski). Palce prawej ręki sporo więcej poruszają się między rzędami. Przy normalnym pisaniu po polsku mam 65-70 WPM (nie ćwiczyłem nigdy żeby pisać szybko, a tyle mi w zupełności wystarcza), przy krótkich tekstach do 85-90 WPM. Po
  • Odpowiedz