Wpis z mikrobloga

jeszcze średnie koszty jakie macie (ze wszystkimi rozrywkami, najlepiej z czasów sprzed covida), oraz ile udaje Wam się odłożyć co miesiąc. Ogólnie zarobki wyglądają na zajebiste, jednak teraz to jeszcze kwestia tego, czy branża, w której pracujecie, jest zagrożona. Na pierwszy rzut oka spokojnie 4k
@d4rkvn: ja przyjąłem że mniej więcej 1/4 moich zarobków, nie uwzględniając zarobków różowej, bo kiedy zdecydujemy się na dziecko to nie chce presji na szybki jej powrót do pracy. Przy 16k /MSC w mojej sytuacji uznałbym że jakieś 2,5k raty jest w miarę bezpieczne. Ale to też zależy, ja nawet tracąc pracę znajdę w ciągu dwóch dni z pensja na podobnym poziomie, w okolicy mam spore zapotrzebowanie na osoby z moimi
@mirekjanuszek: branża IT w obu przypadkach, liczyłbym 1500 na jedzenie, internet, komórki, czynsz (nowego mieszkania ~1000 zł) i rachunki za media (~300 zł) jako koszty stałe

@Andi129: raczej bezpieczna sytuacja tak jak wspomniałem, wysoko wyspecjalizowane IT, popyt ogromny na specjalistów
@d4rkvn: to myślę że spokojnie te 2,5 a jeśli ma to uzasadniony sens to 3k bym zaryzykował. Jedno co mogę stwierdzić to że zdolność kredytowa liczona przez bank jest moim zdaniem zdecydowanie przeszacowana, myślę że mniej więcej dwukrotnie, chyba że komuś tak bardzo zależy na mieszkaniu że chce z bardzo wielu rzeczy zrezygnować i liczyć każdy grosz zamiast cieszyć się że jest się "na swoim"
@d4rkvn: Dużo zależy jaki kredyt chcesz wziąć, bo jak to będzie 800k na 30 lat to nie masz wyjścia i rata to około 3,5k. Lepiej wziąć mniejszą ratę i kredyt w którym można nadpłacać za darmo. Wtedy nadpłacasz ile możesz i tyle.
@yatech01: Na ten moment porównywarki kredytowe online pokazują raczej 3200 maks za 800 k dla 30 letniego okresu spłaty. Dane z www.hiponet.pl i www.totalmoney.pl. Mówisz żeby im nie wierzyć? Jeszcze nie sprawdzałem się u doradcy kredytowego ale niedługo będę musiał to zrobić.

@Andi129: Narazie mierzę siły na zamiary, planuję 750 k wkładu i maks do 750 k kredytu. Sporo z was mówi żeby jednak nie przeholowywać i spróbować mniej wziąć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@d4rkvn: przy tych dochodach zdolnosc juz bedzie siedmiocyfrowa. Przy dzisiejszych poziomach stóp bralbym najnizsza rate i nie spieszyl sie z nadplacaniem, nie ma co sie wychylac z czyszczeniem sie ze swojej gotowki.
Na ten moment porównywarki kredytowe online pokazują raczej 3200 maks za 800 k dla 30 letniego okresu spłaty. Dane z www.hiponet.pl i www.totalmoney.pl. Mówisz żeby im nie wierzyć? Jeszcze nie sprawdzałem się u doradcy kredytowego ale niedługo będę musiał to zrobić.


@d4rkvn: Te porównywarki pewnie nie kłamia, ale licz się że może dojść jakieś ubezpieczenie, prowizja itp których nie pokazują. Zastanów się też nad stałym oprocentowaniem, bo jak przy takiej racie
Jaką maksymalną, bezpieczną ratę rozważać przy 16k/msc na dwie osoby? #nieruchomosci #mieszkanie


@d4rkvn: spoko 4k, jak stabilna praca (tutaj IT imho tak średnio w kontekście następnych kilku lat) to można spokojnie 8k.

planuję 750 k wkładu i maks do 750 k kredytu.


@d4rkvn: możesz śmiało brać więcej kredytu. Obecnie są tak tanie, że nie zawsze duże wkłady są potrzebne.
Tylko musisz mieć z tyłu głowy też to, że mieszkanie za
@Lorenzo_von_Matterhorn: Ta sama branża here i mam podobne obserwacje co @d4rkvn W marcu i trochę w lecie firmy nie inwestowały za dużo i wszyscy czekali. Teraz jest tyle roboty, że nie ma ludzi żeby to robić. Rekrutacje też słabo idą, widocznie inni specjaliści w branży nie szukają mocno pracy. Na razie kryzys omija IT, zobaczymy co będzie dalej.
@yatech01: jak patrzę po ile teraz szukają juniorów a po ile rok temu to nie wiem. Poza tym stosunek junior/senior też się zmienia.
Ale jak ja pisałem ponad rok temu, że na woli to nie będzie nikt chciał wynajmować nowych biurowców to dostałem wyzwiska, bo już przecież ktoś tam ma 90% obłożenie a oddanie za ponad rok i co się okazuje? No właśnie.