Wpis z mikrobloga

#rower
Hej, serwisowałem dzisiaj mojemu ojcu pedały w rowerze. W ogóle nie chciały się kręcić. Odkręciłem, wyczyściłem i znowu nasmarowałem. Teraz się kręcą, jednak nadal niezbyt swobodnie. Wg mnie są już wyrobione. Szukałbym więc już jakichś nowych pedałów. Mój tata jest bardzo ciężki (150kg) i jeździ siłowo.
Wolałbym jakieś pedały na łożyskach maszynowych o ile takie istnieją. Korpus musi być oczywiście metalowy. Nie wiem za to jak obudowa. Mógłby ktoś coś polecić? Pedały platformowe, jazda głównie po mieście.
Zainteresowały mnie modele Look Geo City, Shimano PD-EF205, Cube RFR Grip Tape Race, XLC PD-C10 City-/Comfort.
  • 5
  • Odpowiedz
Co do typów to się nie wypowiem, ale zastanawia mnie to ciężkie obracanie. Miały jakiekolwiek oznaki zużycia na konusach czy na trzpieniu/osi?

Moze je za mocno skręciłeś?
Weź poprawkę na luz na gwincie. Skręcając konusa musisz zostawić minimalny luz. Jezeli skrecisz tak, ze nieskontrowany konus nie ma juz luzu, to podczas dokręcania kontry dopchniesz konusa o grubosc skoku gwintu (przez to bedzie za ciasno). Po to tez jest blaszka-podkladka idaca pod kontrę,
  • Odpowiedz
Miały jakiekolwiek oznaki zużycia na konusach czy na trzpieniu/osi?


@general_bomba: Ja się aż tak dobrze nie znam żeby to stwierdzić.

Moze je za mocno skręciłeś?

Jeśli o to chodzi to też robiłem kilka poprawek. Lepiej nie będzie. W pewnym momencie zaczęło się lepiej kręcić jak skręciłem mocniej, więc na pewno nie skręciłem za mocno xD
  • Odpowiedz
Ja się aż tak dobrze nie znam żeby to stwierdzić.


@Adrian00: będziesz widział na powierzchni konusa i osi, tam gdzie jeżdżą kulki takie nieregularne wyżłobienia, jakby korozja.
I to sprawia, że ruch obrotowy nie jest "gładki", tylko jakby "chropowaty", bo kulki łożyska muszą przejechać po tych wertepach. No i niemożliwe jest przez to poprawne skasowanie luzu, chociaż w pedałach to nie jest proble życia i śmierci. Jeździć, obserwować.

W pewnym momencie
  • Odpowiedz