Wpis z mikrobloga

Tworzenie chodnika w Szwecji.
W Skandynawii niemal wszystkie standardowe chodniki są z asfaltu- dobrze jeździ się rowerem, wózkiem, rzadko trzeba naprawiać.
Czemu w Polsce tak ciężko zrozumieć, że niemal wszystkie chodniki powinny być asfaltowe, a nie z kostki, płyt itd. Powinien być nakaz tworzenia tylko asfaltowych chodników. Ale jak w Polsce nawet ścieżki rowerowe są z kostki- co jest po prostu debilstwem totalnym, to o czym tu w sumie mówić...

#szwecja #polska #prawo #budownictwo #ciekawostki #nauka #polityka #technologia #administracja #nauka #rower #skandynawia
projektjutra - Tworzenie chodnika w Szwecji.
W Skandynawii niemal wszystkie standard...
  • 10
  • Odpowiedz
@projektjutra: na obronę kostki jest to, że lepiej odprowadza wodę, podczas gdy na asfalcie lubią tworzyć się kałuże, które długo zalegają.

Natomiast nie rozumiem, dlaczego drogowcy upodobali sobie kostkę z zaokrąglonymi krawędziami. To właśnie te zaokrąglone krawędzie tak denerwują podczas jazdy rowerem czy wózkiem
  • Odpowiedz
@ajuto00: problem z asfaltem jest gdy są upały bo to wszystko się topi i szczególnie np. w szpilkach można się zapaść i sobie głupi ryj rozwalić
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@projektjutra: U nas pod chodnikami często idą kable i kanalizacja. W razie awarii łatwiej rozebrać kawałek chodnika niż zrywać całą nawierzchnię i kłaść od nowa, czy łatać.
  • Odpowiedz
@franaa nie zrywasz całej nawierzchni tylko wycinasz piłą fragment. Robi się co trzeba i zalewasz.
Idzie to szybciej niż #!$%@? się z układaniem kostki, która zwykle po takich pracach jest krzywa.
Przy kładzeniu asfaltu mniej się może zepsuć. Nie bez powodu, kładzenie asfaltowej DDR i jej utrzymanie jest tańsze od kostki.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@projektjutra: Ścieżki to absolutnie nie powinny być z kostki. Nie wiem co za debil to wymyślił. Poza tym często takie prace czy naprawy przeprowadza się zimą i nigdy nie wiesz jaką pogodę zastaniesz. Kostkę złożysz zawsze, a asfalt wylejesz niekoniecznie. Poza tym u nas łatanie asfaltu to jest dramat, potem masz kartflisko jak #!$%@?.
  • Odpowiedz
@franaa: W Skandynawii dają radę- może zapytać się powinno ich jak dokonują napraw zimą? Wszystkie chodniki są z asfaltu, a bardzo często idą przewody ciepłownicze pod chodnikami w Skandynawii.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@projektjutra: Ja Ci nie powiem, #!$%@? ze mnie nie inżynier. Tyle wiem, że tego naszego asfaltu się nie kładzie na mrozie. Na zachodzie mają lepsze technologie. Kiedyś w top gear nawet było że przez noc położyli coś 20km drogi. U nas to trwa 2 miesiące. Ale w życiu nie widziałem na naszych drogach takich maszyn jak w tym materiale.
  • Odpowiedz