Wpis z mikrobloga

Jestem tzw. "aborcyjnym centrystą". Jako że bardzo się ostatnio atakuje osoby o nieradykalnych poglądach w tej kwestii, postanowiłem wyrazić swoje zdanie. I nie, zanim mnie wyzwiecie od pisowskiego trolla, zaznaczam że wśród moich argumentów nie znajdzie się sumienie, kościół ani tradycja.

Nieograniczona aborcja na "dzień dzisiejszy" nie wydaje mi się opcją złą. Ludzie powinni móc decydować o swoim losie w tak dużym zakresie jak to możliwe, a argumenty o nieuleczalnych chorobach, gwałtach, złej sytuacji materialnej mają moim zdaniem sens. Jej zwolennicy zapominają jednak o jednej ważnej rzeczy: postępie technicznym.

Koszt pobrania pełnego genomu drastycznie spada. Jak bardzo drastycznie możecie zobaczyć za załączonym obrazku. Obecnie cena oscyluje około $1000. Co to oznacza? Że możliwość przewidzenia cech płodu przed jego urodzeniem niedługo nie tylko stanie się możliwa, ale wręcz dostępna dla przeciętnego obywatela. Jak niedługa? Kwestia 10 lat.

Jak myślicie: co się stanie gdy damy ludziom wiedzę o cechach ich dzieci oraz władzę by w pełni kontrolować ich narodziny? Co się stanie gdy biedna sprzątaczka dowie się że jej dziecko zostanie wrażliwym, pobożnym artystą? Czy zaakceptuje fakt, że jej dziecko nigdy z pewnością nie wyrwie jej z trudnej systuacji materialnej? Czy może dokona aborcji i spróbuje jeszcze raz, licząc że urodzi jej się inżynier? Jak myślicie, ile urodzi się osób niskich? rudych? A ile wysokich i muskularnych?

Moglibyście pomyśleć: zajebiście. Będziemy żyć w świecie ludzi idealnych: pięknych i bogatych, wysokich i silnych. Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy: nie ma czegoś takiego jak "dobre geny". O wartości genów świadczy tylko i wyłącznie środowisko w jakim funkcjonują. W naszym obecnym środowisku, nienaturalna przewaga "modnego" teraz genomu może i być korzystna. Co gdy nastąpi jakiś kataklizm i karty zostaną rozdzane na nowo?

Zapraszam do dyskusji :)

#protest #aborcja #4konserwy #neuropa #strajkkobiet
źródło: comment_16042237379uC43lv5dZG6WMadl6gnqg.jpg
  • 21
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@najpierw_robic_potem_myslec: fajny post, ale jak dla mnie za bardzo argumentum ad terrorem :p

@Mirrak: to znaczy co: sądzisz że taka sytuacja nie mogła mieć miejsca? Przecież ludzkość już czegoś takiego doświadczyła w Chinach wraz z polityką jednego dziecka. Nadpodaż mężczyzn w stosunku do kobiet.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@najpierw_robic_potem_myslec: Przedstawiasz opcje jak ze scenariusza Gattaca, daruj ale te teorie są mocno wydumane, nic podobnego nie będzie miało miejsca, a im więcej badan prenatalnych tym lepiej.

@MIIIK: jaki jest powód dla którego tak sądzisz? Też bym chciał żeby ludzie byli odpowiedzialni, ale jak sobie przypomnę historię XX wieku i #!$%@? z tym związany to mi ta myśl przechodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) co do stwierdzenia
a argumenty o nieuleczalnych chorobach, gwałtach, złej sytuacji materialnej mają moim zdaniem sens.


@najpierw_robic_potem_myslec: zaprosiles do dyskusji to sie wypowiem.
O ile choroby i gwalty jaknajbardziej maja sens (zle to zabrzmialo ale licze ze skumasz ten skrot myslowy :P) o tyle nie zgadzam sie na aborcje na zyczenie ze wzgledow finansowych (a wierz mi lub nie ale mam dosc "wolnosciowe" poglady mimo to stanowcze nie w tym temacie)

Czym innym jest
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@najpierw_robic_potem_myslec: a co mu jesteśmy jakiś naród wybrany czy jak? Prawa aborcyjne powinny być podobne jak w Niemczech czy Czechach - trzeba trzymać sie standardów europejskich a nie szamańskich rozwiązań

@kipman1: czyli co, zakładamy że Niemcy i Czesi są nieomylni w każdym względzie? To że coś jest standardem europejskim nie znaczy że jest to dobre
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@najpierw_robic_potem_myslec: Tak, sądzę, że nie ma podstaw by twierdzić że ludzie będą tak się zachowywać.


@Mirrak: jak odniesiesz się do przykładu który ci podałem? O Chinach i ich polityce jednego dziecka? Preferowano wtedy posiadanie chłopców nad dziewczynkami, ponieważ to chłopcy dawali większą szansę na utrzymanie w pozbawionym systemu emerytalnego państwie. Przecież to jest dokładnie kropka w kropkę to o czym tu napisałem.
Z badań genetycznych nie da się poznać charakteru. Charakter to coś co się kształtuje i rozwija z wiekiem, więc to, kim zostanie dziecko, nie jest i nigdy nie będzie ukształtowane przed jego narodzeniem


@agaciksa: dla twojej wiadomości: to co napisałaś nie jest prawdą. Tu masz artykuł na wikipedii na ten temat, tu masz przykład bezpośredniej zmiany genu która wpływa na osobowość.
@najpierw_robic_potem_myslec: te 2 kraje podałem jako przykład, nie powiesz mi że cały świat się myli a Kaczaffi ma rację... Liczba krajów ONZ na ten moment to 193 kraje - nie licząc watykanów itp państw-miast znajdź mi jeden kraj w którym po wprowadzenie pisszariatu prawo będzie bardziej restrykcyjne od Polski