Wpis z mikrobloga

Mam takie pytanie odnośnie wypieku #pizza i może trochę #diy zainspirowany ostatnimi wypiekami z płyty chodnikowej, zamarzyła mi się pizza w stylu neapolitańskim. Poszperałem w garażu i okazało się że mam większość komponentów żeby zbudować piec do pizzy podobny do effeuno, nawet znalazłem w sieci relację z budowy podobnego. Pojawił mi się jeden problem o który chcę zapytać, mianowicie mam tylko jedną grzałkę za to mocną (8kW) i chcę zapytać czy lepiej żeby była zamontowana tak żeby grzać pizzę z góry czy z dołu? czy może nie robić tak i normalnie kupić dwie grzałki żeby ogrzewać z dwóch stron.
Szczerze mówiąc chciałbym wykorzystać graty które mam, przeczytałem ten tag do pół roku wstecz i są tam piece (np gazowe) które nie grzeją kamienia od spodu, jakiś mirek pisał że przerabiał swój piec i dolną grzałkę wywalił całkowicie, z kolei sławna płyta chodnikowa była grzana od spodu, więc sam nie wiem na co się zdecydować, co prawda mogę zbudować spróbować upiec coś i ewentualnie przerobić, ale pomyślałem że zapytam o sugestie.
Ogólnie to myślę że jak nawet grzałka będzie z góry (bo taki miałem plan żeby to pierwotnie zrobić) i nagrzeje kamień do 450 stopni, to jak położy się na niego placka na 90 sekund to chyba nie wystudzi się on tak bardzo żeby się nie upiekła ( a nawet jeśli to może dobrze że straci trochę temperatury, bo niektórzy tu pisali że przy tej pizzy przypala się spód).
A i jeszcze jedno, jedną z rzeczy które muszę kupić "kamień" chciałem kupić płytę szamotową grubości 3cm nada się pod taka pizzę czy kupić od razu biscotto? (poza jego ceną nie odpowiadają ni jego wymiary)
  • 6
@Dee--Jay: byczQ,

problem grzania tylko z dołu jak to jakiś Mirek zrobił są spalone doły. Widziałem wiele takich przydomowych pieców i zawsze dół przyjarany a góra taka sobie.

Jeśli chodzi o grzałkę to oczywiście góra jest najważniejsza i priorytetowa. Natomiast jeśli masz możliwość jakąś chociażby grzałkę 0,5kW dać na dół to daj.

Jeśli chodzi o szamot czy biscotto to szamot będzie Ci palić przy tych temperaturach spody - pod warunkiem, że
@przyczajonymariusz @Dr_J @GastroAndrzej

Dzięki wszystkim za sugestie, już jakiś plan mam. Na początek zrobię wszystko tak jak piszecie czyli dam grzałki z góry i zobaczę jakie będą efekty, jak nie będą zadowalające, to może dodam później grzałkę z dołu.
A co do kamienia to chyba dam wycięty na wymiar szamot i też przetestuje co wyjdzie, a jak znów efekt będzie lipny to kupie biscotto i po prostu położę go na ten szamot
@Dee--Jay: grzanie tylko od góry jeżeli nie możesz zrobić dwóch. Tylko uważaj, jakie materiały kupujesz, żeby ci się nie popaliło albo nie potopiło, bo to już są konkretne temperatury. Nagrzewasz kamień wtedy z pirometrem do żądanej temperatury, wrzucasz placek i piecze się od dołu elegancko. Gazówki nie mają grzania kamienia w ogóle, piece opalane drewnem trochę jednak mają - po prostu ciepło się "transmituje" po kamieniu, na którym jest żar, brakuje