Wpis z mikrobloga

Historia Jacka Karpińskiego to opowieść o tym jak socjalistyczny ustrój uniemożliwił Polakom zajęcie światowej pozycji w #it
Karpiński w II wojnie św. służył w Batalionie Zośka. W Powstaniu Warszawskim został postrzelony w kręgosłup. Przeżył, doszedł do zdrowia, choć do końca życia kulał.

W Polsce Ludowej powstańcza przeszłość wielokrotnie przeszkadzała mu karierze. W 1960 r. był jednym z 6 laureatów światowego konkursu UNESCO. W nagrodę wyjechał na #harvard i #mit. Po powrocie skonstruował Perceptron - sieć neuronową.

Na początku lat 70-tych stworzył rewolucyjny mikrokomputer K-202. Było to w czasach gdy nastoletni Steve Jobs był dopiero na etapie zabaw w darmowe połączenia telefoniczne.

Gdy wynalazek nie zyskał aprobaty przełożonych, Karpiński zdecydował się na produkcję w polsko-brytyjskim konsorcjum. Zawistnych przeciwników zamienił w wrogów. W 1973 r. zrobiono mu rewizję osobistą i wyprowadzono z laboratorium pod karabinami. Produkcję K-202 porzucono.

Zrezygnowany, zajął się hodowlą świń i kur.

Po latach wyemigrował do Szwajcarii, gdzie m.in. skonstruował robota sterowanego głosem.

Do kraju powrócił w 1990 r. chcąc komercjalizować wynalazki, jednak wpadł w kłopoty finansowe. Zmarł w 2010 r. w wieku 83 lat. Jego #innowacje można zobaczyć w Muzeum Techniki w Warszawie.

#technologia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #starszezwoje #qualitycontent
MaxxExx - Historia Jacka Karpińskiego to opowieść o tym jak socjalistyczny ustrój uni...

źródło: comment_1603526018oQmBXdrJb1Unfz1dKclXgq.jpg

Pobierz
  • 17
@MaxxExx: Jeżeli ktoś myśli, że Pan Karpiński, jak setki innych wybitnych Polaków była blokowana tylko ze względu na swoją mądrość, to chcę powiedzieć, że takie założenie jest fałszywe. Otóż Polska w geopolitycznych grach została krajem peryferyjnym tzn. w sposób oczywisty nie mogła osiągnąć swojej suwerenności per se. W związku z tym, wyjście z tego narzuconego przez setki lat układu jest jedyną drogą na odbudowę naszego miejsca w tym świecie globalnej konkurencji.
@MaxxExx: @Gizmo_Clan: @DziennikCodzienny: Wokół tego tematu urosło już sporo miejskich legend. Proponuję zainteresowanym poczytać trochę szerzej o temacie bo nie jest to takie oczywiste, że genialny polski inżynier został stłamszony bo był za dobry dla sowietów :)
Tutaj jest wiele wątków takich jak:

1. Dostępność elementów (wszystko importowane i nie było środków na ich zakup - brak wymienialnej waluty)

2. Kultura pracy (a właściwie jej brak, od pomysłu go
@MaxxExx: Jako śmiech przez łzy można opowiedzieć anegdotę z czasów gdy Profesor Karpiński nie mogąc znaleźć zatrudniania ani w nauce, ani w przemyśle musiał zająć się hodowlą trzody chlewnej. Podszedł do tematu naukowo, nawiązał kontakty z zagranicznymi naukowcami z tej dziedziny i miał najwyższy w Polsce przyrost masy swoich tuczników. Po prostu są ludzie, którzy przerastają swoje czasy.

()
@like_to: Gdyby PRL był jedynym problemem, obserwowali byśmy wykwit wynalazków i wspaniałej technologii produkowanej w PL po roku 90tym. Jeżeli zakładając hipotezę że do 2008 w Polsce panował komunizm, to od tego roku Polska stałaby się miejscem technologicznych cudów.

Dodatkowo, pozostaje pytanie czy dziś, biorąc pod uwagę wszelki kontekst polityczny, pozwoliliśmy rozwijać technologie ludziom którzy mają przeszłość w naszym rozumieniu niepoprawną politycznie?
@Wypiek_Chleba: Dodam, że jego innowacją było podzielenie pamięci na tzw strony ( po angielsku memory pages). Bez tego stworzenie porządnego komputera 8mio bitowego było by trudne i dopiero maszyny 32 i 64 bitowe mogły zostać pozbawione Stronowania Pamięci Operacyjnej. Do dzisiaj mam MT z roku 1972 gdzie opisują ten minikomputer o cenie będącej ułamkiem ceny wielkich mainframe. Podejrzewam, że uwalanie Pana Karpińskiego przyszło z zachodu za potajemnie sprzedanie starych IBM 370
@MaxxExx: Case K202 to niestety klasyczny przypadek że coś teoretycznie możliwe w danych uwarunkowaniach otoczenia nie jest wykonalne :( Na marginesie ponoć Karpiński napisał w 1975 r list do Kena Olsena z DEC że PDP-11 wykorzystuje wymyślony przez niego mechanizm stronicowania pamięci. Podobno jeden z inżynierów DEC był polskiego pochodzenia i od rodziny dostawał polską prasę w tym miesięcznik "Informatyka" w którym był artykuł Karpinskiego o K-202 Ale może to tylko