Wpis z mikrobloga

Coś takiego poczyniłem w sierpniu bieżącego roku. Jest to 3-panelowa mozaika przedstawiająca Galaktykę Andromedy. Ze względu na ilość pracy jaką włożyłem w to foto, odczuwam silną potrzebę pokazywania go losowym ludziom w internecie i chciałem sprawdzić, czy może kogoś tutaj ono zainteresuje (w końcu sam się zapisałem do astrofotograficznej sekty dzięki oglądaniu takich fot od innych amatorskich astrofotografów). Chętnie posłuchałbym też krytyki. Na pewno gwiazdki są kopnięte przez uginający się wyciąg, a w tle widać niebieskie i czerwone plamki od nagrzanej, niechłodzonej matrycy mojego 10 letniego canona zbierającego fotony w ciepły, letni wieczór, ale oba problemy będę mógł wyeliminować dopiero jak wpadną jakieś nowe fundusze. Jak jeszcze ktoś coś znajdzie to wdzięczny bym był, gdyby się podzielił swoją uwagą.

Tak naprawdę jeśli ktoś z Was ma lustrzankę, statyw i relatywnie ciemne niebo to to już wystarczy do sfotografowania M31, ponieważ jest to jeden z najjaśniejszych obiektów głębokiego nieba. Może nie z taką ilością detali, ale jeśli ktoś się podnieca takimi rzeczami to myślę, że może być zadowolony jak na początek. Jeżeli jeszcze ktoś ma w posiadaniu wężyk spustowy/pilocik i w miarę jasny obiektyw >50mm, to aż żal nie spróbować.

Zdjęcie w oryginale waży 745MB, po kompresji do jpg 38MB, a aby je wrzucić na wykop musiałem zjechać poniżej 4MB i finalnie wyszło 2,37MB, więc tutaj lepsza jakość: https://flic.kr/p/2jxJqkm

I jeszcze parę detali dla bardziej wtajemniczonych:

Equipment:
Scope: GSO 8" f/4
Mount: Sky-Watcher EQ6 R
Camera: Canon 600D mod
Guide scope: ZWO 60/280mm
Guide camera: ZWO ASI 120MC-S
Coma corrector: Baader Mark III MPCC
Filters: Baader UV/IR Cut (L) 2"

Acquisition:
Lights: 57x180" ISO 800 for each panel
Calibration frames: 50x Darks (for each panel), 50x Flats, 50x Bias
Total integration time: 8h 33m
Localization: Small village near Płock, Poland (Bortle 5)

Software:
Guiding: PhD2
Capture: APT
Mount control: Stellarium (ASCOM)
Postprocessing: Deep Sky Stacker, Pixinsight, Photoshop, Lightroom

#astrofotografia #astronomia #astrofoto #fotografia #mojezdjecie #kosmos #gruparatowaniapoziomu
JKbooo - Coś takiego poczyniłem w sierpniu bieżącego roku. Jest to 3-panelowa mozaika...

źródło: comment_1603300337cfG6bPx93ZsCljKA3228vn.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JKbooo jak dla mnie b---a. Ewentualnie można się czepnąć koloru tła. Jakby było bardziej czarne, to by robiło lepsze wrażenie. Ale mnie nie słuchaj, bo nawet nie mam montażu ( )
  • Odpowiedz
6. Na koniec w Photoshopie wprowadziłem różne mniejsze poprawki, tzn. mniejsze stretche oraz balans kolorów na krzywych, kolejne redukcje szumów oraz wyostrzanie.


@JKbooo: a dałbys foto bez tego :P ?
  • Odpowiedz
@ComboBreaker: wolałbym się nie chwalić publicznie gdzie dokładnie mieszkam, ale mogę zdradzić, że po wschodniej stronie Wisły... xd Chociaż w przypadku tego rejonu chyba powinno się powiedzieć północnej.

@namrab: nie lubię się za bardzo z gwiazdkami. Dokuczają mi i trują życie, szczególnie w lato kiedy focę letnie mgławice w szerokim paśmie ( ͡° ʖ̯ ͡°) jakoś mam chyba tendencję do przesadnego redukowania ich rozmiaru. Naogladałem się za dużo zdjęć wąskopasmowych, gdzie zwykle sa jak szpileczki i mi się to zbyt spodobało. Also dzięki za transit-finder zajebiste narzędzie.

@Iknsg: of kors. Dla mnie to najwyższa forma
  • Odpowiedz
@JKbooo: która kamerę masz 90+ QE? Keplera? Jeśli tak to faktycznie inna sprawa xd to kamera poza zasięgiem zwykłych śmiertelników.

Reszta cmos oprócz asi 6200 to dalej 50-60% QE
  • Odpowiedz
@JKbooo: no kurde faktycznie ( ͡° ͜ʖ ͡°) poczytaj jednak o wersji MC. Ludzie mają dość spory problem z kalibracja jej. Ale to już Twój wybór. Ja mam bardzo duża awersje do 294 stąd taka moja niechęć ;p @namrab mnie przekabacil na DSLRy z Nikona po roku użytkowania kamery
  • Odpowiedz
@dantey: jeszcze mam dużo czasu na zastanowienie się ( ͡° ͜ʖ ͡°) wgl poczytałem trochę więcej o tej kamerze i jej premiera okazała się zaskoczeniem, a ja myślałem, że to jest ten słynny następca 1600mmp. Na CloudyNights ptaszki śpiewają o 6200mm z 16bitami, więc może się jeszcze coś zmieni do momentu zakupów.
  • Odpowiedz