Wpis z mikrobloga

Perydynamika

W 1978 roku oszacowano, że roczny koszt zniszczeń spowodowanych pękaniem materiału wynosił około 119 miliardów dolarów (około 4% ówczesnego amerykańskiego PKB). Nie znalazłem informacji jakiego rzędu są to straty na dzień dzisiejszy, ale podejrzewam, że są o wiele mniejsze. Głównie ze względu na fakt, że mechanika pękania jako dyscyplina naukowa ciągle się rozwija. Jedną z nowszych jej gałęzi jest perydynamika, którą opisał po raz pierwszy Stewart Silling z Sandia Laboratories w 2000 roku. Perydynamika wykorzystuje równania całkowe do modelowania rozwoju pęknięcia, a nie równania różniczkowe cząstkowe jak ma to miejsce w klasycznych metodach. Można powiedzieć, że różnica jest podobna jak między silnym i słabym sformułowaniem w Metodzie Elementów Skończonych. Dzięki takiemu zabiegowi można uchwycić propagację wielu pęknięć jednocześnie, a algorytm numeryczny jest o wiele bardziej stabilny.
Dorzucam porównanie symulacji z eksperymentem źródło oraz interesujący wykład na youtubie wyjaśniający podstawy perydynamiki (w sumie to polecam cały kanał Not Real Engineering).

P.S.: Bardzo mi miło że prawie 10 tysięcy użytkowników (w tym głównie z Wykopu) zaglądnęło na moją stronę przez mój wpis na głównej (òóˇ) Dzięki!

Symulacje Przy Kawie ➤ mój blog o symulacjach MES i CFD
Grupa na Facebooku ➤ staram się pomóc tym, którzy szukają pomocy i zrzeszyć tych, którzy chcą pomóc
#bogdansymulant ➤ tag do śledzenia / czarnolistowania

#inzynieria | #mes | #cfd | #cad | #ciekawostki | #studbaza | #gruparatowaniapoziomu
Bogdan191 - Perydynamika

W 1978 roku oszacowano, że roczny koszt zniszczeń spowodo...

źródło: comment_1603268669CoAp1D7gif17NrIQriIw0n.gif

Pobierz
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bogdan191: co to za czary O.O
Zawsze sądziłem, że propagacja pęknięcia jest zależna od materiału, lub ściślej: ułożenia wad w tym materiale (np. nierówne rozłożenie cząstek). Ergo: jest raczej stochastyczna. CFD to bierze jakoś pod uwagę?
@raFFcio: w CFD brany jest pod uwagę płyn, a tutaj jest ciało stałe ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli chodzi o przewidywanie w jaki będzie postępowało pęknięcie to na pewno po części jest tak jak mówisz. Pewnie na 10 próbek w laboratorium 7 zachowało się jak powyżej, a cała reszta to sam chaos. Sposób pęknięcia będzie zależeć od mnóstwa czynników, a sporo z nich nie jesteśmy w stanie