Wpis z mikrobloga

Mirki spod tagu #programowanie
Jak wyglada sytuacja na rynku pracy dla junior web devow w Polsce w czasach Covidowych?
Mieszkam w UK (Londyn) gdzie skonczylem studia (humanities) i zdecydowalem sie na nauke web deva (troche przez namowe znajomego plus zrobilem blog w Wordpressie (tak wiem, WP to gowno) od podstaw w celu latwiejszego wymieniania sie materialami w razie projektow grupowych i troche mnie to wkrecilo). Od Marca udalo mi sie zrobic 2 projekty (dla moich rodzicow i znajomego ze szkolnych lat, zwykle strony "wizytowki) no i z praca dla kogos kto nie ma doswiadczenia w "professional settings" jest poprostu zle. Znam ludzi ktorzy przed covidem dostawali sie do branzy robiac kilka projektow typu to-do-list, a ja z expem (niby dla rodziny i znajomych ale w CV troche podkoloryzowanem wiadomo) mam problem z dostaniem sie na rozmowe.
Zaczalem aplikowac jakos od polowy lipca i na setki wyslanych aplikacji odezwalo sie do mnie jakies 20 osob z czego mialem 3 rozmowy i to nawet nie w Londynie!
Wiec zastanawiam sie jak to wyglada w porownaniu z Polska: jest tak samo zle/gorzej/lepiej?
  • 6
@Bruno_: Zaczynal przed Marcem czy po? Bo najbardziej mnie interesuje ostatnie pol roku.
@kamilek98PL: Dla mnie to tak sobie tbh biorac pod uwage ze aplikuje po calym kraju. Wiem ze gospodarka UK jest w recesji i w gastro na pozycje kelnera w Londynie aplikuje po 900 osob ale jednak pomyslalbym ze dostanie sie na web dev nie bedzie az takie ciezkie bo jednak covid spowodowal wieksze zapotrzebowanie na uslugi.
Jedyne
@tomeczeg: No skoro miales 20 odzewow, i 3 rozmowy biorac pod uwage ze nie masz zadnego komercyjnego doswiadczenia to dobry wynik :D Majac rozmowy widac ze CV masz dobre i ludze chca cie zatrudnic, wiec moze popatrz jak lepiej wypasc na rozmowach? Podrasuj swoje soft skills itp?

Wiadomo, rynek troche suchy po Covidzie, ale proboj dalej mordo, najgorzej sie wkrecic w biznes, jak juz zalapiesz jakies komercyjne doswiadczenie, powinno byc lepiej
@tomeczeg: dobrze ci idzie. Małe pro tipy od starego programisty z UK:

- załóż koniecznie konto na LinkedIn, wypełnij dokładnie wszystkie rubryki, dodaj zdjęcie, telefon i dodaj się do kilku grup. Wszystko ma wyglądać profesjonalnie ale też bez przesady, żebyś nie wstawił zdjęcia w garniaku, przypadkiem
- na LinkedIn dodaj się do grupy (chyba to grupa) #opentowork
- te projekty które zrobiłeś publikuj na LinkedIn w odstępach tygodniowych
- dodaj do
@kamilek98PL: Ok troche mnie uspokoiles, chyba za bardzo przecenilem swoje mozliwosci :) Dzieki za rade!

@Niles: O kurde zlote rady, dzieki wielkie stary! Linkedin zalozony od bardzo dawna, dodalem sobie (tak samo jak i w CV) freelancing (rodzice maja biznes wiec to stronka firmy plus musialem ogarnac analytics i mybusiness na google) ale i tak mam wpisane ze robilem projekt dla "klienta".
Co do rekruterow to jest tak jak w