Wpis z mikrobloga

#kominek #ogrzewanie #budownictwo #dom

Ludziska, ma ktoś może kominek z kratki np. maję?

Bardzo się zastanawiam jak duża będzie różnica w jakości np. kratek do nordflame'a czy jak to tam tej marketowej marce leci. Na sam wkład chciałbym wydać 20zł, ale jak nie da rady to 1500-2000 a im mniej tym lepiej - ogrzać potrzebuję 80m2 i fajnie gdyby był dolot powietrza z zewnątrz bo mam łatwo opcję przez 1 ścianę zaczerpnąć świeżego luftu. Help, co wybrać, jak żyć (do ciągłego ogrzewania).
  • 15
  • Odpowiedz
@zgreddo: nie widziałem zainstalowanego marketowego kominka ale dwóch różnych montażystów stanowczo odradza marketowe. Mam oliwie (czy tam oliwke) z kratek i jest bajka. Solidny, łatwy w czyszczeniu. Swoje kosztuje ale nie ryzykowałbym z marketowymi raczej. Z tańszych jeszcze proponował mi Zuzie
  • Odpowiedz
@zgreddo: nie mam płaszczu wodnego jeśli o to pytasz, obudowa jest ze specjalnego krzemienia przystosowanego do kominków i na to idzie cienka płyta kartongips. Mam podpięty nawiew świeżego powietrza z dworu od dołu żeby miał lepszy cug, i na wysokości koło 2 metrów jest taka szczelina prawie na cała szerokość obudowy gdzie wychodzi dodatkowo ciepło. Kominek generalnie ozdobny, ale jak się napali to pare godzin trzyma ciepło noi sąsiadujące pokoje maja
  • Odpowiedz
@turok2016: nie mam miejsca na kotłownię bez hardkorowego remontu, taki już dom kupiłem za grosiwo - były piece kaflowe, chata nigdy nie remontowana od lat 60. Dogrzeję prądem jeśli będzie -20, życie :) Chata jest 70m2, mam już zrobiony otwarty system ciepłego powietrza, będzie sterownik na wlocie do kominka, kominek jest w centralnym pomieszczeniu domu.
  • Odpowiedz
@turok2016: co ciekawe mam ocieplenie metodą drewniane odpady+cement - to zwijali w takie maty i nabijali na potężne gwoździe na ściany, zawijali drutem żeby nie spadło i rzucali na to normalny tynk. Zadziwiająco jest to ciepłe, oczywiście nowe przewody w peszlach + trochę dystansu od tego wymysłu, ale teraz jak jest 3-5 stopni na dworze to jeden grzejnik 800w ustawiony na średnie obroty bez problemu zagrzewa tu 50m2 z tych pomieszczeń.
  • Odpowiedz
@turok2016: nie no, ja rozumiem że jak będzie -20 to pewnie będę musiał zrobić budzik na 4 rano żeby dorzucić dwa polanka - życie ( ͡° ͜ʖ ͡°) w nowym robisz co chcesz, w starym co musisz xD
  • Odpowiedz
@zgreddo: mam zibi z kratki i...no cóż, 3k za wkład to jednak mało. Małowiele gdzieś wilgoci dostanie to już rdza. Oksyda schodzi od pianki do czyszczenia kominków. Szamot po kilku paleniach praktycznie czarny (i nie, to nie kwestia drewna)... Teraz dołożyłbym i kupił coś od skantherm.
  • Odpowiedz
zibi


@Sckb: dzięki za info - celuję wyłącznie w żeliwne wkłady, połączenie stali i ognia poniżej 6-8k w kominku chyba niestety zawsze się tak kończy. Co ktoś pisze mi o stalowym wkładzie po kilku latach, to pisze to co Ty :-(
  • Odpowiedz