Wpis z mikrobloga

W #pracbaza mam serwer - windows server 2008 r2, przedział stacji roboczych jest od XP przez Win7 aż po Win10.
Jestem nowy, mam zastąpić admina, który będzie na długim zwolnieniu. Doświadczenie nie mam.
Codziennie jest robiona kopia stacji roboczych wybranych katalogów. Zauważyłem, że Win10 nie tworzy kopii, tzn tworzy ale jest to pusty katalog. Co jest przyczyną? Win Server 2008r2 jest już taką historią, że nie obsługuje Win10 czy jest coś skopane?
#it #admin #pc #siecikomputerowe #serwery #serwer #serwerownia #windows #windows10 #windowsserver
  • 22
@Czerstwa_Bagietka: Sporo. Ale to musisz skontaktować się z handlowcem Microsoftu.
1. Musisz kupić licencję na serwer, a to zależy od typu serwera. Im mocniejszy tym więcej licencji musisz kupić.
2. CAL dostępowy - każdy komputer/user używający zasobów serwera, czyli np AD musi mieć pokrycie w CALach.
@Czerstwa_Bagietka: Licz ~4500 netto za 16-core + ~180 za user CAL Windows Server 2019, ew Device CAL. Imo warto zmodernizować też sprzęt pewnie, bo skoro tam działa 2008 to pewnie i sprzęt jest dawno poza gwarancją. W zależności od tego co ten serwer robi może mieć sens wyrzucenie go do clouda gdzie np. nie masz konieczności posiadania CALi
@GienekZFabrykiOkienek: AD nie jest super czułe na opóźnienia - postawić VPN S2S i będzie działać. A opóźnienia przestaną mieć w ogóle znaczenie przy wprowadzeniu Win10 i hybrid Azure AD join. Optime czy subiekta postawi się obok, wyrzuci RDSem dla ludzi którzy go potrzebują i tyle - tu nie ma co wymyślać koła na nowo
@GienekZFabrykiOkienek: Wiem że to nie to samo, ale Win10 gada z Azure AD bez problemów. AAD nie ma LDAPa i Kerberosa, ma za to inne funkcje. Tu mogą mieć serwer tylko pod AD, i wydawanie 25k na same licencje, do tego sprzęt i prąd i obsługa może nie mieć sensu w porównaniu do VMki na Azure za 100zł miesięcznie, gdzie licencję serwera masz w cenie a CALe Ci niepotrzebne. Potem mogą
@Koliat: O Azure AD nie ma co nawet gadać, P1 to byłby koszt 600$ miesięcznie za naprawdę małą funkcjonalność

Porozmawiajmy za to o AD na VM w Azure. Dajmy na to, że postawię to an A2V2 (2 cory, 4gb) -100$ miesięcznie. Do tego dorzućmy 2 permamentne dyski SSD po 128 GB - dodatkowe 20$. Oczywiście potrzebny będzie też VPN gateway - kolejne 30$. Jeżeli dorzucimy drugi AD żeby mieć availability set
@GienekZFabrykiOkienek: Czemu wprowadzasz ludzi w błąd? Wynika to z niewiedzy czy ze złej woli?

a) Wybierasz maszyny zupełnie nieprzeznaczone do tego typu workloadów, których nie da się zarezerwować - więc zostaje Ci cennik PAYG. Linia typu A nadaje się do zadań typu batch, nie do długofalowych usług nieintensywnych obliczeniowo.
Dla przykładu B2S (2 core 4GB RAM) - w 3letniej rezerwacji - kosztuje już 19USD. Z dyskiem E1 Standard SSD 128GB -